lehmapiima talumatus 10.04.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 13 kuud vana ja teda vaevavad pidevalt krõõksud. Need tekivad juba pärast paari süütäie söömist, tulevad väga raskelt (suure nutuga) välja ja muudavad lapse tujukaks. Kaka just vedel ei ole, aga hästi pehme ja hapuka lõhnaga. Tarvitame Geefiluse pulbrit.
Paar korda on 5 - 7 kuu vanuses esinenud löövet.
9 kuuselt tegime nahateste ka piima talumatuse kohta, siis oli test negatiivne. Sel ajal laps veel piima ei tarbinud, põhiliselt oli rinnapiim, juurde sai keefiri, jogurtit. Ise olen küll kogu aeg piimatooteid tarbinud.
Kas võib tegu olla lehmapiima talumatusega (ma ei tea, kas siis valgu või suhkru)? Kas peaks nüüd, kui lapse toidus on ka lehmapiim,uuesti allergia testid tegema? Kas peaks menüüst välja jätma ainult piima või siis ka kõik, kus piim sees ja kuna laps saab veel ka rinnapiima, siis kas peaksin ka ise loobuma lehmapiimast?
Arstide seisukoht olnud, et tegemist on lihtsalt imikule omaste seedeprobleemidega, mis lähevad umbes aastaselt üle. Senini mingeid paremuse märke ei ole.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Lehmapiimavalgu talumatus/allergia taandub 80%-l teisel eluaastal. 5-7 kuu vanuselt võis nahalööbe põhjuseks olla lehmapiimavalgu talumatus, kuigi nahatest oli negatiivne. Praegu on lehmapiimavalgu talumatus vähetõenäone ja Te ei peaks piimatooteid oma menüüst välja jätma. Piimasuhkru e. laktoosi, talumatus selles vanuses on samuti väga vähe tõenäone. Kui nahk on lööbeta ja kaka ei ole limane, rohekas, siis allergiatestide tegemise vajadust samuti hetkel ei ole. Seni kui laps saab rinnapiima, on ka roe hapuka lõhnaga.
Miks on lapsel ikkagi krõõksud? Üks võimalus on, et kui laps sööb lutipudelist, siis neelab ta palju õhku. Sama võib olla ka rinnast söömisel. Juhul, kui laps saab vedelikku lutipudelist, peaks hakkama jootma tassist. Kas krõõksud tulevad ka siis, kui toidate lusikast näiteks juurvila või putru? Teine võimalus on, et lapsel tuleb toitu maost söögitorru tagasi ehk tal püsib gastroösofageaalne refluks. Enamusel väheneb toidu tagasiheide teisel elupoolaastal kui laps hakkab saama paksemat toitu.
Parimate soovidega

Heli Grünberg