Vaktsineerimine 31.01.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on 2 a ja 10 kuud vana ning 9 veebruaril seisab ees vaktsineerimine IV korda -difteeria,teetanus,läkaköha ,lastehalvatus ja ka IV korda haemophilus influenza B tüüp-kõik pidavat olema ühes vaktsiinis,nimega INFANRIX-IPV+HIB SÜSTELIS +INJ SUBST 10MCG.Küsimus on mul selline,kuna laps oli novem/dets.tihti haige ja pärast pikka haigust läksid ühel õhtul põlved paiste,punaseks ja kaebas valu,siis jaanuaris käisime kurguarsti juures,kes ütles,et mandlites on krooniline põletik ja ninaneel suur,pidavat kõik ära opereerima,aga alles augustis.Lapsel on pidevalt väike palavik 36,9 kuni 37,2,kas tohiksin teda nüüd lasta vaktsineerida,sellise palavikuga või käiksin enne ka reumatoloogi juures ära(22 veebr).Eelmine vaktsiin (dif/teet/läk..)tehti 11.02.04 ja Hib 30.04.04ning med.õde väidab,et eelmise vaktsiini mõju kaob ära ja oleks vaja vaktsineerida.(Vaktsineerimine on meil sellepärast teisiti,kuna esimesed vaktsiinid tehti Itaalias ja hiljem.)Palun öelge,kuidas peaksin toimima ja kas eelpoolnimetatud vaktsiin on ohutum riiklikust ja kas peaksin ka IV kord vaktsineerima Haemophilus influenzat?
Ette tänades!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere!

Vaktsineerida võib juhul, kui laps on olnud kuu aega täiesti terve. Novembris-detsembris olnud liigesturse võis olla viirusinfektsiooniga kaasnev. Sel juhul peaks liigesprobleem olema täiesti taandunud. Kehatemperatuuri 36,9-37,s kaenla alt kraadituna ei loeta veel palavikuks. Palavik algab 37,3 kraadist. Vaktsineerida tuleks tõesti INFANRIXI'ga ja Haemophilus influenzae võiks selles vanuses lisaks teha. Selgitasin välja, et Itaalias kasutatakse atsellulaarset läkaköha vaktsiinikomponenti nagu see on ka Infanrixi's. Meie riiklikus vaktsiinis on aga täisrakuline läkaköha komponent. Põhiline võimalike reaktsioonide tekitaja on vaktsiinis just läkaköha vaktsiin.
Vaktsiini kõrvaltoimeid ja reaktsioone on küll väga harva.
Seega-kui liigesprobleem püsib, tuleks enne liigeshaiguste konsultatsioonil ära käia. Kui liigesprobleem on laheneud (pole turset, käimise rasksut hommikul-liigese kangust hommikuti, pole lonkamist), võiks vaktsineerida.

Parimate soovidega

Heli Grünberg

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

imetava ema vaktsineerimine

Tere,
teema küll ei seondu lastehaigustega, kuid oskate öelda, kas imetamise ajal on nö puugivaktsiin lubatud?
Tänan vastuse eest!

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Imetamise ajal võib vaktsineerida puugivastase vaktsiiniga.

Edu,
Heli Grünberg

Loe edasi

Lapse vaktsineerimine

Kuhu soovitate pöörduda lapse vaktsineerimit puudutavate küsimustega? Mul on mitmeid muesid seoses vaktsiinidega. Elan Tallinnas.

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Pöörduge palun Lääne Tallinna Keskhaigla nakkuskeskusse (endine Merimetsa nakkushaigla). Nakkushaiguste ambulatoorne osakond tel. 6 598 583 ja ambulatoorse vastuvõtu registratuur tel. 6 598 ...

Loe edasi

tuulerõuged ja vaktsineerimine

Tere

Minu 9 kuune tütar sai eile (14.04) oma kolmanda B hepatiidi süsti. Õhtul aga tekkis järsku äge nohu (paks ja rohekas), mis eelnevalt ei olnud endast kuidagi moodi märku andnud. Öösel ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,

Soovitus on, et laps peaks olema infektsioonist paranenud, st, et pärast ägedat põdemist soovitatakse vaktsineerimine teha umbes kuu aja pärast.
Nohu tekkimine langes tõenäoliselt ...

Loe edasi

vaktsineerimine

Kolmekuusel tüdrukul lõppes äge nohu ja rögaga haukuv köha kaks päeva enne järgmise kolmikvaktsiini algust. Üks nädal enne vaktsineerimist oli ka kahel päeval palavik 38.
Kas oleks parem vaktsineerimine ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Lükkaksin vaktsineerimise 2-3 nädalat edasi ja annaks lapsele aega paranemiseks.
Parimate soovidega
Heli Grünberg

Loe edasi

vaktsineerimine

Kas mitme erineva süsti tegemine korraga võib lapse organismi liialt koormata?

Vastas dr Heli Grünberg

Tere
Mitme vaktsiini tegemine korraga ei koorma terve lapse organismi ülemäära.
Vaktsineerimisel on väga vähe vastunäidustusi ja praegu kasutuselolevad vaktsiinid annavad harva reaktsioone.
Loe edasiVaata kõiki nõustamisi

Küsi foorumist

Küsi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: