laps ei söö 31.01.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

mure selline, poja 3 kuud ja 21 päeva vana, Rinda peale viimast vaktsiini (riiklik süst) enam ei võta (algul võttis hommikulgi, iseenesest piima oli küll ja rohkemgi) ja pidime hakkama andma kunsttoitu ehk siis rinnapiimaasendatat (bilti), kuna aga see ei paistnud eriti maitsevat siis oleme andnud ka riisi- või kaerahelbetummi, juurde ploomipüreed. Just nagu maitses. Aint kisa söömise aeg on ikkagi. Vahepeal oli seda ka rinnaga toitmise ajal kuid siis nagu sai asi korda mõneks ajaks. Sõime üldiselt 3-3,5 tunni tagant algul vähe 100ml jne.. siis juba isegi 180ml (nii nagu paki peal kirjas oli selle vanuse kohta) aga põhiliselt 120ml, kuid nüüd viimasel ajal on jälle hakanud ta röökima (pole niisama nutt ega ka jonni vist) et nagu olen samal ajal pakkunud mis ta söögivahed on koguaeg olnd, ei taha ja ikka karjub, vahel on nii et pudelit suhu panna ei või kohe karjub, annan luti on vait (vahel mitte). Ja siis olen söömise sinna paika jätnud, jääb nagu rahulikuks, et ilmselt polnd kõht tühi vai nii. Sedasi on vahed juba 4 ja 5 tunid isegi ja siis alles sööb isega oma 120ml ära (viimased päevad tummi ploomipüreega) eile päeval sõi ta kell 11 (120ml) siis alles kell 15 (120ml) tahtis ja kell 18 (140ml) ja siis natuke enne magama minekut kella 22 ja 23 vahel msiki 60ml ja magas kella 4ni sõi 120ml ja siis kella 10ks oli ära söönud vaid 70ml... söömise aeg ikkagi karjus (sõna otseses mõttes) sai see talle sisse meelitatud...
Kaal on siiani korras olnud, kaka pealtnäha korras, algul kui veel rinnapiima peal oli,oli kaka limane ja rohekas, arst kirjutas meile pangroli (pangrol10000) kapsleid (ilma mingit proovi tegemata, lihtsalt peale vaadates) millest tuli siis 15 teraksest (lahustatuna) anda 2 korda päevas... kaka oli siis edasi korras ja, kuna rpa sai, siis ka tahkem. Muid vaevusi nagu pole ka täheldanud. Arst väitis algul, et gaasi, ise ei oska neid küll täheldada. Kuhugi ei saada, uuringuid midagi ei tee, ei olevat põhjust. Kurguga ei tundu midgai olevat, et see võiks söömist segada ja hambaid veel nagu ka ei tule.
kaal sündides 3290g, kuusel 4,8 kilo, 2 kuuselt 5,9 ja 3kuuselt 6,5 kilo.
Kas on põhjust muretsemiseks? on see miski probleem? Sest minu meelsest pole nii suured söögivahel ja see kisa lapsel normaalne...

tänan ette kui leiate mu murele vastuse..
k21

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Loodetavasti sain Teie pikka kirja lugedes Teie poja söömisprobleemidest õige ülevaate. Söömiskordade vahel on võrdlemisi pikad vahed ja söömise alustamise järel hakkab laps nutma. Mõnedel imikutel tekib pärast söömise alustamist kõhuvalu, mis mõne aja pärast möödub ja laps saab edasi süüa. Miks selline valu tekib, polegi veel päris selge. Sageli on sellised lapsed väga ahned sööjad ning neelavad ka palju õhku. Osadel lastel kipub toit maost tagasi söögitorru tulema ja seegi võib olla nutu põhjus. Laps on aga kõigele vaatamata hästi kaalus juurde võtnud ja haigus söömishäire põhjusena on vähetõenäone. Ka ei vaja söömishäirega, aga hea kaaluiibega imikud Pangroli ega ühtki seedeensüümi lisaks. Kui söömishäire püsib, on vaja lapse söömist jälgida päevastatsionaaris ning vajadusel saab teha siis ka lisauuringuid. Kui probleem püsib, on perearst kindlasti nõus ka lapse päevastatsionaari saatma. Võtke palun ühendust telefonil 7 319 678 teispäeviti kell 10-13.00

Edu soovides
Heli Grünberg