D-vitamiin ja luude naksumine imikul 19.01.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Mind ei informeeritud sellest et lapsele tuleb anda D-vitamiini. Laps sünds augusti lõpus ja teise kuu lõpus hakkasid luud naksuma, lastearst ütles et luustumine on normaalne, samas muutus luude naksumine järjest hullemaks. Alguses naksusid randmed, siis selg ja nüüd on kuskil jala liigestes naksumine. Naksumist on tunda kui laps süles olles ennast keerab või kõhuli olles ennast kätele püsti ajab. 4 kuu lõpus sain juhuslikult teada et ma peaksin lapsele D-vitamiini andma. Olen nüüd 3 nädalat D-vitamiini andnud ja tundub et naksumine on harvemaks jäänud. Kas ma peaksin lapsele laskma teha lisa uuringuid ja kas naksumine võib olla tingitud millestki muust kui D-vitamiini puudusest. D-vitamiini puudus lapsel ilmselt tekkis kuna kukal läks paljaks ja pea higistas tihti.
Ette tänades Kati

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Rahhiidiga ei kaasne üldjuhul luude naksumist. Pigem naksusid ehk liigesed. Liigeste naksumine ei ole enamasti haigusega seotud. Kontrollida oleks vaja, kas lapse lihastoonus on normaalne. Lõdva lihastoonuse korral võivad liigesedki naksuda. Vitamiin D vaeguse korral kujunevad rahhiidiilmingud ajalisel lapsel tavaliselt vanuses 3.-4. kuud. Kui Teie laps saab imiku piimasegu ja kogus on ligi liiter ööpäevas, siis saab juba 1 l piimaseguga vajaliku koguse vitamiin D so. 400 ühikut. Rinnapiimas on vitamiin D vähe ja seetõttu vajavad rinnapiimatoidul olevad imikud vitamiin D 5 tilka (400 ühikut) päevas. Vitamiin D hakatakse andma 5.-6. elupäeval, suvel tehakse vahe ja septembrist alustatakse uuesti. Seega antakse kahel esimesel eluaastal. Kui laps saab ainult rinnapiima ja lisaks vitamiin D ei saa, tekivad rahhiidi ilmingud luudes: kukal muutub koldeliselt pehmeks (kraniotaabes). Ka võib laps higistada, olla rahutum. Võib hilineda hammaste lõikumine. Jätkake vitamiin D andmist 5 tilka päevas suveni, juhul kui laps on ainult rinnapiimatoidul. Kui laps saab piimasegu ligi liitri päevas, vitamiin D anda ei ole vaja. Kui piimasegu kogus on alla poole liitri päevas (nt. laps saab rinnapiima ja piimasegu), on vitamiin D vaja ikkagi 5 tilka päevas.
Heade soovidega
Heli Grünberg