Mures lapse söögiisu pärast. 05.01.06 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr. Grünberg.
Head uut aastat teile!!!
Kõigepealt natuke lapsest: on praegu 4 kuud ja 10 päeva vana. Sündides kaalus 3170 g ja oli 49 cm pikk. Apgar 9/9. Ajaline laps (40+1).
Mureks on saanud tema söömine. Esimene kuu sai rinda, siis hakkasid probleemid rinnast söömisega, nii et hakkasin ka pudelit andma ( enamuses oli siiski rinnapiim). Kaalutõus oli normaalne. 3, 5 kuuselt hakkasid need probleemid, et ei taha enam süüa eriti- nüüd saab enamuses juba pudelit. Rinda ainult öösiti. Pidin päeval rinnast loobuma, sest ainult tukub rinna otsas ja ei söö. Ma saaks aru, kui ta rinnast kätte ei saaks, siis sööks ju pudelist rohkem- aga ei- mu 4 kuune laps on võimeline sööma korraga ainult 70- 100 ml !!! Ja selle kogusega suudab ta olla 3- 4 tundi. Ma ei saa aru, mis juhtunud on. Kui varem suutis (2 kuuselt ) rinnast korraga süüa 120 ml, ja nüüd ei suuda enam. Olen ära katsetanud kõik rinnapiimaasendajad, et äkki maitses asi, aga ei- kõigiga samamoodi. Praegu oleme jäänud Hipp1 peale. Ööpäevas tuleb tal kokku ainult ~500 ml toitu, see on väga vähe tema juures. Hakkasin ka lisa andma-algul kartulipüreed, nüüd kartuli-kõrvitsapüreed. Kõige kummalisem on see, et ta ise on rõõmus, aktiivne ja tundub, et kõht on nagu täis, aga kaalus see ei kajastu ( viimane kord oli kaaluiive ainult 460 g). Olen proovinud ka vägisi süstlaga anda- mõnikord neelab kõik alla, mõnikord aga ei neela, ajab kõik välja või siis on oksendanud.
Laps kakab 3 x ööpäevas.Paar nädalat tagasi kakas kaks nädalat 10 x ööpäevas- ( tuli väike törts- vedel imendus mähkmesse ja peale jäi kollast plastiliini meenutav kogus ). Andsin Gefilust, kuid see ei aidanud. Arvan, et püreede andmine stabiliseeris seda, et nüüd 3 x kakab.
Kirjutan kaaluiibed:
0 kuu 3170 g ja 49 cm
1 kuu 3900 g ja 52,5 cm
2 kuu 4730 g ja 58,5 cm
3 kuu 5540 g ja 60,5 cm
4 kuu 6000 g
4 kuu ja 10 päeva 6200 g
Palun andke nõu! Kodus on õhk nii närviline- kõik keerleb lapse söömise ümber.
Suur aitäh vastuse eest!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

On ilmselge, et laps sööb vähe. Kaaluiive on olnud sellele vaatamata päris hea. Ainult viimasel kuul on kaaluiive vähesepoolne, aga õnneks ikka olemas.
Isutuse põhjusi võib olla päris mitmeid. Üks võimalus on, et laps ei jõua süüa, st. väsib imemisel. Ka võib olla mõni seedetrakti probleem ja põhjusi võib olla veelgi. Et selgust saada, peaks last ja tema söömist jälgima näiteks päevastatsionaaris. Ka süda tahaks hoolikat kuulamist. Võtke palun minuga ühendust, vajaksin lisainfot. Kolmapäevast alates telefon 7 319 573.
Kontakti oodates

Heli Grünberg