rasedus ja naaskelsabad 10.12.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 4-aastasel lapsel avastati naaskelsabad ja öeldi, et on tarvis ravida kogu pere, aga olen ise viimast kuud rase ja ravimit võtta ei tohi. Kas on võimalik, et ka loode on nakatunud või nakatub sünnituse käigus? Millal mina ennast ravida võin (kas pean ootama, kuni imetamise lõpetan)?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõigepealt, loote nakatumine on väga vähe tõenäone. Sünnituse käigus võib laps nakatuda juhul, kui Teil endal on hetkel naaskelsaba mune kas päraku piirkonnas või kätel. Nakatumise tõenäosus on väike, kui pesete hoolikalt käsi ja ei maga oma 4a. lapsega ühes voodis. Naaskelsaba munad säilivad voodiriietes nädalaid. Voodipesu sage vahetamine aitab ise juba nakatumise võimalust vähendada. Naaskelsaba roomab öösel pärakuümbrusse munema, põhjustab sügelemist ja kui laps kratsib päraku piirkonda, satuvadki ussimunad kätele ja ka voodipesule. 4-aastasel hoidke küüned lühikesed, siis on ka temal ussimunadega nakatumise oht väiksem. Kui õnnestub korduvat munadega nakatumist vältida, saab naaskelsaba eluiga otsa umbes kuuga ja uusi usse ei teki. Ravimi eritumisest rinnapiima on vähe andmeid, seetõttu ei soovitaks rinnaga toitmise ajal siiski Vermoxi võtta. Õnneks ei ohusta naaskelsaba oluliselt lapse tervist ja muretseda pole vaja.

Parimate soovidega

Heli Grünberg