Laps ei söö 05.12.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere dr.Grünberg.
Laps sündis tähtaegsena ja sünnitus oli normaalne. Tütar kaalus 4070 gr, oli 53 cm pikk ja pea ümbermõõt 35 cm. hinded 9/9.
Nüüd on väga suur mure, kuna ta ei taha süüa ja kaalus juurde ei võta.
Saab paari päeva pärast kahe kuuseks ja kaalub praegu 4950 gr, pikkus on 58 cm. Saab nii rinda kui ka lisatoitu, kuna rinnast saab um.40-70 gr 4-5 korda ööpäevas. Algul oli lisatoiduks NAN HA, viimastel nädalatel oleme proovinud teisi söögisegusid, kuna ta ei taha üldse lisatoitu võtta.(Tutteli, Hipp kreemjas)
Ööpäevas sööb juurde pudelist umbes 150 gr.
Õhtuti on ta rahutu, kuna arvatavasti on need gaasid, millest ta nutab tunde. Peale sööki ja ka muul ajal tuleb sööki välja. Mõned päevad tagasi hakkasime juurde andma Gefiluse kapsleid. Mida veel teha?
Ette tänu, vastuse eest.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Toidukogus, mida laps sööb, on tõesti vähene. 2-kuune peaks sööma orienteeruvalt 100-150 g korraga, 800-900 ml ööpäevas. Toidu tagasiheide ehk regurgitatsioon on esimesel elupoolaastal sage ka täiesti tervetel imikutel. Kuid isu on hea ja kaaluiive 600-800g kuus. Teie lapse puhul tuleks küll selgitada, miks söödav toidukogus on nii väike. Põhjuseks võib olla ka näiteks jõuetus, nõrkus imeda, mitte isutus. Kuigi toidu tagasiheide on esimesel elupoolaastal sage ja ei põhjusta enamusel imikutel olulisi vaevusi, on alati olemas erandid. Mõnel juhul tekivad söögitorus vaevused ja laps on isutu ning võtab kehvalt kaalus juurde. Kehva söögiisu ja väikese kaaluiibe võimalikke põhjusi on veelgi. Vaja oleks veel lisaandmeid, kui tihti laps roojab, kas nahal on löövet ja veel muudki. Ilma last nägemata ja tema söömist jälgimata ei ole võimalik isutuse konkreetset põhjust öelda. Kindlasti on perearst nõus uuringutele saatma, kui probleem pole lahenenud. Gefiluse kapslid üksi probleemi ei lahenda. Võtke palun sel nädalal telefoni teel ühendust. Tel. 7 319 678 teisipäeval 10.00-13.00. Kolmapäeval kell 13-14.00 7 319 573.

Lugupidamisega

Heli Grünberg