silmaalused turses 25.11.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Minu 2-a. tütrel on viimasel ajal tihti silmaalused turses ja sinakad. Ta on tihti haige. 22. okt oli tal adenoidiop, nädal pärast seda sai mingi viiruse ja kurgus olid villid, nädal hiljem kõhuviirus. Samuti on ta rabeleja laps ja kukub, lööb end ära. Millest see turse võib olla tingitud? Kas peaksin kahtlustama neerupõletikku? Mida teha, et neerupõletikku ära hoida?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Silmalaud võivad olla turses, kui laps kaotab uriiniga palju valku. Silmaalused tursed on enamasti lapse omapära vedelikku, eriti hommikuks, silmade alla koguda. Neeruhaigust neil, kel silmaalused turses, enamasti ei ole. Kõige lihtsam viis, veendumaks, kas on uriiniga valgukadu, on teha tavaline uriinianalüüs.
Kahjuks ei ole ühtegi väga head abinõu, millega neerupõletikku ära hoida. Lastel on kõige sagedasem neeruhäda äge neerupõletik ehk püelonefriit. Ainukeseks ilminguks võib olla kõrge palavik. Sellistel juhtudel tuleks teha uriinianalüüs, mis selgitab, kas on rohkelt põletikurakke ja mikroobe. Kui kiiresti ravi alustada, paraneb laps enamasti päris ruttu.

Parimate soovidega

Heli Grünberg