kas ussid? 08.11.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Laps on 3,5 aastane. Mure selles, et öösiti krigistab hambaid. Viimasel ajal kaebab ka kõhuvalu, mis aga kiiresti möödub.Vahest pepu sügeleb ka. Siis olen ära pesnud ja salvi pannud. Minu meelest on see olnud haudumusest, sest pepu on punane olnud. Söögiisu on vilets, suurt midagi ei söö. Tihti on haige. Minu ema ütles, et raudselt on ussid. Perearstile ka rääkisin. Arst ütles ka, et on ussid ja kirjutab kohe rohtu. Mina ei nõustunud sellega. Enne peaks ju ikka kindlaks tegema kas on nii või ei. Mitte, et hakkan lambist rohtu andma. Peaks ju mingid analüüsid tegema. Kas tõesti võib tegu olla ussidega? Milles see väljendub? Mis tunnused sellel on, et tähelepanu pöörata?Millal ma peaksin kahtlustama või aru saama, et tegu võib olla ussidega?
Vastust oodates.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Hammase krigistamise ja usside vahel ei ole mingit omavahelist seost leitud. Linaluu-ussid ehk naaskelsabad ehk enteroobiused on väikesed valge niidiotsa taolised ussid. Lasteaia lastel on neid suhteliselt sageli. Lapsed kipuvad nii sõrmi kui ka mänguasju suhu panema ja nii nakatutakse ussimunadega. Linaluu-ussid liiguvad just ööseti ja põhjustavad pepupiirkonna sügelemist, laps magab seetõttu rahutult ning kratsib peput. Kõhuvalusid naaskelsabad enamasti ei põhjusta. Sageli on naaskelsabasid lapse roojas ka silmaga näha. Teisi usse on suhteliselt harva. Solkmed võivad põhjustada kõhuvalu, aga ka neil pole hammaste krigistamisega mingit pistmist.
Et kindlaks teha, kas lapsel võiks ussid olla, tuleks teha anaalkaabe (naaskelsabad?) ja uurida rooja ussimunadele.

Parimate soovidega

Heli Grünberg