kõhulahtisus ja kõrge palavik 05.10.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Kogu pere on haigusest vaevatud. Minu noorem tütar ( 5a. ) jäi reede õhtul kõrgesse palavikku ( 39,6 ) ja kõht läks lahti. Hommikul lisandus vanem tütar ( 11a. ), lõunaks mina ise. Kõigil palavik üle 39 ja kõht lahti kui vesi. Laupäeva hilisõhtuks tõusis väiksema lapse palavik 41 kraadini. Isal läks kõige kergemini, palavik väike, kõht lahti, aga harvem. Perearstilt saame kakaproovi vastuse reedeks. Praeguseks oleme palavikust kõik jagu saanud, aga kõht endine. Kiirabiarst keelas kõik piimatooted menüüst ära, soovitas riisi ja mustikakiselli, aga mu lapsed ei söö kiselli ja riisi peale ei taha keegi enam mõeldagi. Isu on juba tekkinud, aga toiduvalikuga jääme jänni. Oleme söönud banaani, spagette ja keedumuna. Palun kirjutage, mida tohib ja mida mitte. Vastust ootama jäädes Külli

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kirjelduse järgi oli teie peres tõenäoliselt viiruse põhjustatud kõhulahtisus, olgu tema siis kas norwalki, rota või mõni muu viirus. Menüüsse ei sobi tõepoolest mõnda aega rõõsk piim, sest kõhulahtisusega kaasneb sageli lühiaegne piimasuhkru ehk laktoosi kehv taluvus. Esialgu sobivad keefir, jogurt (mõlemad võiksid olla piimhappe bakteriga), kartulipüree. Riisitoidud sobivad hästi, aga kuna riisist on tekkinud tüdimus, sobivad ka teised pudrud, välja arvatud kaerahelbe puder. Teie perel on aga kõhulahtisuse algusest juba varsti nädalapäevad möödas ja hetkel tõenäoliselt kõhulahtisus juba taandumas, seetõttu saab oma tavapärase menüü juurde tasapisi tagasi pöörduda. Mahlad, mehud, kohv, vürtsikas toit, ploomid, tomatid võiksid esialgu veel piirangutega olla, piima asemel võiks nädalapäevad veel olla näiteks (bio)keefir, hapupiim. Seega sobivad pudrud välja arvatud kaerahelbepuder, (keedu)kartul, liha, kala, juurvili, piimhappebakteriga jogurt, keefir, tee, gaasita mineraalvesi.
Head paranemist soovides
Heli Grünberg