Päraku kramp 7a. tüdrukul 14.08.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Meie 7 aastasel tütrel on viimase 3 aasta jooksul esinenud aeg-ajalt päraku välimise sulgurlihase spasme.(Päraku ava ümbrus on palpatsioonil kõva ja näiteks kraadiklaasi otsa on raske sisse viia.) Spasm on valulik ja selle kestvus varieerub mõnest minutist kuni mitme tunnini. Pikema kestvus korral vahepeal nõrgeneb, siis on jälle tugevam. Päraku krampi esineb mõned päevad kuni 1,5 nädalat. Siis tuleb mitme nädala kuni mitme kuu pikkune paus, mil mingeid probleeme päraku piirkonnas pole.
Valu leevendab pisut see, kui laps ise õrnalt masseerib päraku piirkonda.
Mõnikord on abi ka soojast vannist, kuid vannist välja tulles tuleb ka kramp tagasi.
Iseloomulik on see, et spasm tekib tavaliselt õhtuks. Hommikuti on kõik rahulik. Seost roojamisega pole leidnud. Viimsel ajal tundub, et esineb seos stressiga. Näiteks tüli sõbrannaga lasteaias. Stressi täielikut ju vältida ei saa. Seetõttu tekitab muret kooli algus. Kui lapsel iga kord näiteks kontrolltöö ajal kramp tekib, hakkab see kooliskäimist tugevalt häirima.
Tundub, et probleem on pärilik. Lapse isal ning isaisal on sama häda, kuid neil on kramp seotud roojamisega ja esineb palju harvem (paar korda aastas) ning lühiajalisemalt (minuteid).
Perearstiga olen rääkinud, kuid tema ei osanud aidata.
Mida peaksime ette võtma? Kas on olemas lokaalseid spasmolüütikume, mida selles piirkonnas saaks kasutada? Või peaksime hoopis psühholoogilt abi otsima?
Aitäh!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kirjelduse järgi võib lapsel olla ärritatud soole sündroom. Vähemalt isal ja vanaisal tundub see nii olevat. Ilma lisaandmeteta (nt. kui tihti roojab, kas on kõhukinnisustvõi lahtisust jne.) ei ole võimalik täpselt midagi arvata ja ravi soovitada. Kõige õigem on pöörduda laste mao-sooletrakti haiguste arsti (gastroenteroloog) vastuvõtule. Tartu Lastekliinikus dr. Tiina Rägo (registratuur 7 319 100) ja Tallinna Lasteahaiglas dr. Katrin Luts. Nemad saavad vajadusel kaasata ka psühholoogi.

Edu soovides

Heli Grünberg

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

kõhukinnisus

Olen natuke mures lapselapse kõhukinnisuse pärast. Tüdrukul on peaaegu koguaeg kõht kinni, väljaheide moodustub kuulikestest ja heite läbimõõt on minu meelest ülemäära suur, ca 3- 4 cm. Ja ta peab alati ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Lastel on suhteliselt sageli probleemiks kõhukinnisus. Kui rooja peal on verd, siis võib kõva kakamassi väljutamine tekitada päraku ümbruse rägade (lõhesid) ja nendest võib tekkida ...

Loe edasi

5-aastasel tüdrukul suur kõht

Tere! 5-aastasel tüdrukul, kes on normaalkaalus (pikkus 110 cm ja kaal 17-18 kg), on suur kõht nagu imikul. Kuidas ja milliste meetoditega saaks tüdruku kõhtu "saledamaks"? Tänan!

Vastas dr Merle Paluste

Lugupeetud lapsevanem!

Eelkõige peab selgitama põhjuse.Põhjus võib olla vales kehahoius, samuti võib põhjuseks olla rahhiit. Peaksite pöörduma oma perearsti vastuvõtule.Kui haiguslikke põhjusi ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi