Madal hemoglobiinitase lapsel 18.07.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Viimane vereproov näitas poja (1a.10k) hemoglobiinitasemeks 111. Arst ütles, et väga madal ja lapsel on aneemia. Soovitas anda Ferromaxi. Kas sellest piisab (on ju tegu toidulisandi mitte ravimiga) või tuleks midagi efektiivsemat anda. Söömisega on ka kehvad lood - sööb hea meelega manna- ja kaerahelbeputru ning magustoiduks jogurtit või kohupiimakreemi. Liha võtab ainult paar tükikest ja piima ei joo üldse (ainult pudru sees olev piim). Samas saab ta õhtuti ja varahommikul rinnapiima. Pikkust on 87cm ja kaalu 13,5kg. Viimasel ajal on väga viril ja närviline, kuigi haige pole olnud (ainult nohu vahel). Olen kuulnud, et rauapuudus võib ka närvilisust põhjustada ja arengut pidurdada. Füüsilise poole pealt tundub kõik normis olema, aga kõne on alles täiesti omakeelne (passiivne sõnavara on küll väga lai ja täidab ka eakohaseid korraldusi). Eelmise vereproovi järel andsin nädal aega Ferromaxi, aga see käis sellise kisa ja maadlemisega, et loobusin. Kas on ka mingid toiduained, mis tuleks vältida? Tänan vastuse eest ette!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kõigepealt- hemoglobiin on 111 g/l on madalapoolne, kuid mitte veel kehvveresus ehk aneemia. Toitumist arvestades on rauapuudus küll väga tõenäone, aneemia on sellest järgmine aste. Uurimustes on leitud, et rauapuudus võib tõepoolest arengut mõjutada. Kõige paremaks raua allikaks on ja jääb taine liha. Parata pole midagi-lihast imendub raud sooles kõige paremini. Viiner või sardell liha ei asenda.
Kui laps ei joo piima, pole midagi hullu, sest kaltsiumi saab ta ka kohupiimakreemist ja teistest piimatoodetest. Selles vanuses on soovitatav piimakogus 500-600 ml päevas (koos pudru valmistamiseks kasutatava piimaga). Eestis on praegu jätkuvalt suureks probleemiks lutipudelist piima joomine 1-1,5 l päevas ja kuna raud imendub lehmapiimast kehvalt, siis neil, kelle põhitoit on lehmapiim, tekib varem või hiljem rauapuudus. Eriti siis, kui laps ei söö/ei saa liha. Võiksite proovida veel keefiri või joogijogurtit. Ehk sobivad need. 1a. 10-kuuse võiks juba ka rinnapiimast võõrutada st. esialgu annate rinda veel ainult õhtuti ja seejärel loobute ka sellest. Liha võiks proovida anda ka hakklihana-nt. kotletina, hakkliha kastmena. Samuti on vahel õnnestunud mõnele lapsele liha anda hästi peenestatult (saumikseriga
purustamine). Kui liha andmine kuidagi ei õnnestu, tuleb hakata andma rauapreparaati. Ferromaxist ei saa laps rauda piisavalt. üheks heaks raau allikaks on ka imiku piimasegud. Viimased on rauaga rikastatud. Piimasegu võiks olla toidu kõrvale tassist joomiseks.
Edu!
Heade soovidega
Heli Grünberg