1,1 a poisi kohta mõned küsimused. 12.07.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tervist!
Minul selline mure, et minu 1,1 a poja on hakkanud viimasel nädalal imelikult käituma. Nimelt kõigepealt avastasin ma, et söötmise ajal söögi toolis istudes surub ta kohati oma vasakpoolset kõrva vastu õlga. Seda ta on teinud nüüd üks nädala jagu,mõni päev tihedamalt mõni päev vähem, vahest ei tee ka üldse. Kõrvapõletikku ma ei usu, kuna kui kõrvu katsun, siis ei tee ta teist nägu ka, pigem naerab kui peale vanni kõrvu kuivatan. Mida ma aga pole enam ammu näinud on vaik, mida peaks kõrvast tulema. Kui ta pisem oli siis ikka oli vaiku kõrvas, enam mitte. Siit tekkiski kahtlus, äkki on lapsel vaiku kõrvas ja kõrv sügeleb, selleks ta surubki seda vastu õlga? Kas see võib reaalne olla ja kas saab ka ise midagi kodus ette võtta?
Hoopis imelikum on aga see, et eile ta õhtul raputas imelikult pead. Hoidsin teda süles ja siis mingi aeg ta hakkas pead raputama, suht aeglaselt ja kohati nagu pead ühele küljele viltu hoides. Ehmatasin ära, sest ta pole kunagi varem niimoodi teinud. Täna hommikul tegi 1x samamoodi? Olen päris mures, kas see võib olla kõrvadest tingitud, või midagi muud?
Ja viimane asi mida küsida tahtsin on see, et millal peab laps hakkama kõndima täiesti kindlalt? Poja üritas enne 10 kuuseks saamist juba üle vaiba joosta ja käe kõrval kõndida. Vahepeal oli paar valusat kukkumist ja ta ei julgenud kõndida. 20 mail hakkas ta kõndima nii, et ainult kõnnib kui kukub tõuseb püsti ja kõnnib edasi, enam ei rooma üldse vahepeal. Ta on nüüdseks kõndinud juba peaaegu 2 kuud aga ikka kohati taarub-tuigub. Kas see on normaalne, või peaks ta juba kindlalt kõndima?
Väga teie arvamust ja vastust ootama jäädes muretsev emme!

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Ega kõrva osas muidu selgust saa, kui peab kõrvapeegliga kõrva vaatama. Ägedat kõrvapõletikku tõenäoliselt küll ei ole. Vaiku ei peagi silmnähtavalt kõrvast tulema. Vahel võib aga vaik tõesti ka kõrva koguneda ja lausa korgi moodustada ning siis on vaja vaik välja loputada. Peretohtritel on kõrvapeeglid olemas.
Laps peaks ise ilma toeta kõndima hiljemalt 1a. 3 kuuselt. Esialgu on kõnnak kergelt ebakindel ja laps kõnnib esialgu nagu äsja merelt naasnud meremees-kergelt jalad harkis e. laia baasiga nagu me sellist kõnnakut kutsume.
Paar kuud ilma toeta kõndinud laps ei roomagi ka siis, kui on istuli kukkunud. Tõuseb püsti ja jätkab kõndimist. Kindlalt hakkab laps enamasti kõndima 1a. 6k - 1a. 8 k ja selles vanuses teeb ta ka jooksusammu ning hakkab trepist üks jalg ees üles astuma.

Parimate soovidega

Heli Grünberg

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

Atoopiline dermatiit

Tere!

Mul on mõned küsimused atoopilise dermatiidi kohta. 21-kuune poiss saab endiselt päris palju rinnapiima, mistõttu on ilmselt sümptomid leebemad ja midagi väga hullu pole siiani olnud. ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Toidutalumatustesti kohta ei oska ma informatsiooni anda, sest seda haiglates ei kasutata. Toidutalumatuse testides määratakse immuunoglobuliin G, mis näitab kokkupuudet toiduga. Allergiatestides ...

Loe edasi

Jälle angiin...

Minu 2,8 aastane lapselaps on juba kolmandat korda angiinis. Ikka tõsiselt - plekid kurgus, kõrge palavik.Saame rohtudega paari nädalaga asja korda, kuid hirm juba jääb, et kohe-kohe jälle... Pealegi ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Ainult kirjas toodud kirjelduse põhjal on raske ütelda, kas tegemist on olnud tõeliste angiinidega või mõne muu nakkushaigusega. Ka mõned viirusnakkused annavad samasuguse pildi (plekid ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi