2 pikka küsimust 07.06.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tervist!
Minul 2 muret. Mainin kohe alguses ära, et sünnitus oli normaalne.
Nimelt on mu pojal (praegu 1a 1 nädal) olnud probleeme toidu tagasiheitega alates 3 elukuust. 4 elukuul soovitas hakata perearst lisa andma, et siis pidi see vähenema. Proovisin anda kartulit ja lillkapsast, mingil määral tagasiheide taandus aga täiesti ära ei kadunud. Laps sai 6,5 kuuni rinda. Tagasiheide kestab aga siiani, kuigi nüüd sööb laps juba enam vähem kõike. Murelikus teeb see, et tagasiheide on okselõhnaline. Laps saab mul 3 x päevas rpat(enne igat unekorda,läheb pudeliga magama)180ml,180ml ja õhtul 240ml. Lisaks sööb 3x päevas tahket toitu ja joob kõrvale mahla või keefiri. Sööme putrusid veega ja peale panen beebi puuviljapüreesid, paar korda olen proovinud piimaga teha, aga siis kohe kõht lahti. Veel sööme juurviljapüreesid ja juurviljapüreesid lihaga,kalaga,kanaga. Vahest annan ka kodutoitu- hakklihakaste, kanasupp, ühepajatoit,värskekapsasupp.
Täna käisime mõõtmas ja arst ütles, et kuna kaaluiive OK, siis veel uuringutele ei saada aga ütles ka, et kui sügiseks pole toidutagasiheide järgi jäänud, siis peab minema uuringutele. Ja kui ta rääkis kuidas seda tehakse, siis hakkas mul päris hirm ja lapsest väga kahju. Lisan ka kaaluiive:
sündides -52cm,4290gr
1 kuuselt -56cm,5640gr
2 kuuselt -60cm,6300 gr
3 kuuselt -65cm,7070gr
4 kuuselt -65cm,7470gr
5 kuuselt -70cm,8010gr
6 kuuselt -71cm,8120gr
7 kuuselt -72cm,8460gr
9 ja 10 kuuselt (ei tohtinud minna arstile peale larüngiiti)
11 kuuselt -79cm,9710gr
12 kuuselt -80cm,9950gr
8 kuuselt -74cm,8880gr
Tahaksin Teie kui lastearsti arvamust ,mis võib selle toidu tagasiheite põhjuseks olla ja mis vanuseni see on normaalne ja mida ma peaksin jälgima lapse toitmise juures,milliseid toiduaineid vältima?
Teine mure millest tahtsin rääkida on lapse magamine. Laps ärkab mul hommikuti peale 7-set. Kuskil kella 10-11 vaheal hakkab silmi hõõruma,annan siis 180 ml. rpat ja voodisse, joob piima ära ja siis hakkab trall pihta- tõseb püsti, jookseb voodis ühest äärest teise,naerab,loobib pudelit ja lutti voodist välja ja alles 1-1,5h pärast jääb magama. Magab 1,5-2 h. Siis õhtu poolikul kella 4-6 vahel(oleneb mis kell päevauni lõppes) muutub uuesti uniseks. Annan jälle 180ml. rpat ja voodisse, toimub sama trall mis hommiku une ajal. Ja tihtipeale venib see trall nii pikaks, et ta ei jäägi enam magama. Kui magab siis kuskil 0,5 -1,5 h. Ja õhtul siis kuskil kella 8 paiku hakkab juba silmi hõõruma, isegi kui ärkas kell 6. Õhtune magama minek on täpselt sama tralliga, ainult rpa 240ml. Tavaliselt uinub kella 9ks või 21.30ks. Ööunest tõuseb mitu korda(vahest kuni 6-7x öö jooksul) istukile ja tahab, et talle lutt suhu pandaks, siis magab edasi. Ja nii on see koguaeg olnud peale rinnaga toitmise lõpetamist(sellel ajal sõi iga 3 h tagant 24 h ööpäevas). Öösel ei söö, lõpetasin öise toitmise koos rinnaga toitmise lõpetamisega.
Kas selline unereziim on normaalne sellises vanuses. tundub nagu laps oleks pidevalt unine? Kas see norm, et ärkab öösiti mitmeid kordi ja päeval muutub peale 3-4h üleval oldud aega uniseks?
Vahepeal 1 kuu aega tagasi oli paar päeva aeg, kus andsin lapsele õhtul rpa pudeli kätte, ta jõi selle tühjaks ja jäi ise magama, magas praktiliselt terve öö ja kui ärkas, siis pani ise omale luti suhu. Mõtlesin, et nüüd hakkabki nii olema. Siis aga kukkus laps üks päev ja lõi pea valusalt ära ja peale seda läks vanaviisi unetrall edasi kuni tänaseni. Käisime ka peale kukkumist neuroloogi juures kontrollis ja seal öeldi, et kõik korras.Või siis äkki ikka ei ole kõik korras? Olen nõutu, ei tea mida arvata? Kas see lihtsalt ealine iseärasus? Mõtlesin, et äkki hammastest, aga ega ei saa ju mitu kuud järjest asi ka hammastes olla,lapsel suus 4 hammast. Kas võiks lahendada probleemi see kui lutist ära võõrutada?
Sry, et nii pikk ja segane jutt tuli.
Ilusat suve!
Mures emme.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Alustame oksetlemisest. 2/3 imikutel on toidu tagasiheidet ehk oksetlemist. Selle põhjuseks on toidu tagasitulek maost söögitorru (e. refluks) söögitoru alumise sulgurlihase ebaküpsuse tõttu. Lihas kord sulgub, kord lõõgastub. Toidu tagasiheide on sage esimesel kuuel elukuul, seejärel enamusel väheneb või koguni taandub täielikult. Kui imik võtab hästi kaalus juurde, ei kasutata mingeid ravimeid. Oksetlemist on harvem ja vähem, kui imiku voodi peatsit tõsta umbes 10 kraadi. Ka lisatoidu menüüssetulek vähendab oksetelmist, sest toit on paksem. Vähestel imikutel jääb refluks püsima ka teisel elupoolaastal ja hiljemgi. Oksendamisel on ka muidki põhjusi. Teie kirja lugedes jääb mulje ka võimalikust lehmapiimavalgu talumatusest. Kui oli/on ka nahalöövet (seda ei selgu kirjast), siis võib olla oksetlemise üks põhjus ka lehmapiimavalk. Viimane väheneb ja taandub enamusel teisel eluaastal. Mis puutub uuringutesse kui laps oksetleb ja on kahtlus refluksile, siis alustatakse enamasti ultraheliuuringust ja selles uuringus midagi koormavat ja valulikku lapsele küll ei ole.
Mis puutub lapse rahutusse uinumisse, siis tuleks küll esmalt katsuda loobuda lutipudelist ja uneeelsest ja aegsest lutist/lutipudelist. Selles vanuses laps joob juba tassist ja esialgu kui ta ei uinu võikski anda vett tassist. Mida kauemaks lutipudel jääb, seda raskem on võõrutamine. Juba pooleaastane laps püüab end kehtestada ja katsetab piire. Lutipudelist võõrutamine on raske, sest laps ei taha loobuda ja kui annate lutipudeli tagasi kogeb ta, et saab oma tahtmise kui nutta ja nõuda. Üle aastane saab hästi hakkama nn. kodutoiduga ja sööb koos perega laua juures. Kui olete lapse lutipudelist võõrutanud, aga uinumisraskused jäävad, tuleb veelkord lasteneuroloogiga konsulteerida.

Lugupidamisega

Heli Grünberg

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

küsimust ei ole

Mõnusat küünlasoojust jõuludeks
Ülemeelikut aastavahetust ja jätkuvat meeldivat koostööd uuel aastal!


Ljuba Kurusk Põlvast

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Tänan heade soovide eest! Koostöö on olnud meeldiv ja jätkub kindlasti!

Parimate soovidega Heli Grünberg

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi