Lapsel veres vähe leukotsüüde 20.04.05 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Minu mure siis järgmine. Minu viie aastane laps on olnud kahe nädalaste vahedega kõrges palavikus. Viimane palavik oli lausa viis päeva kõrge. Tehti nüüd siis ka vereanalüüs, kus selgus, et leukotsüüde tal veres ainult 2, nii ütles meile arst. Järgmisel päeval tehti siis valemiga ja settega veri. Kõik oli jälle korras aga leukotsüüdide arv ikka sama. Nüüd anti siis kolmas saatekiri ja neljapäeval lähme uuesti vereanalüüsi andma. Laps on saanud ka pidevat antibiootikumiravi, sest on olnud pidevalt angiinis. Aasta tagasi lõigati ka mandlid ära. Kas see võib olla ka eelnevalt tarvitatud ravimitest, et leukotsüüde nii vähe on? Viimati enne vereanalüüsi määras perearst jälle lapsele antibiootikumid Amoxicillin aga kui selgus analüüsi vastus, ütles et seda võtta ei tohi, kuna leukotsüüde ainult 2. Tavaliselt on probleem siis, kui neid on palju veres aga nüüd siis tuleb välja, et pole ka hea, kui vähe on.
Soovingi nüüd teada, et mis sellisel juhul edasi saab ja kas arst peaks saatma edasistele uuringutele ja kas tavaliselt järgneb ka ravi? Kas on muretsemiseks mul põhjust, on selline asi ka ohtlik lapse tervisele ja üldse elule?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Madalal leukotsüütide arvul on mitmeid põhjusi. Üks võimalikke põhjusi on tõesti ravimite toime. Teie laps on saanud korduvalt antibiootikume. Antibiootikumidel on samuti mitmeid võimalikke kõrvaltoimeid, kuid enamasti ei põhjusta lastel hpõhiliselt hingamisteede põletike raviks kasutatavad antibiootikumid leukotsüütide arvu vähenemist. Leukotsüütide arvu vähenemist võivad põhjustada infektsioonid, ka viirusinfektsioonid. Kirjutate, et laps on korduvalt angiinis. Pole päris tavaline, et 5-aastane korduvalt mandlite bakteriaalset põletikku põeb. Leukotsüütide arvu madalseisu korral on väga oluline, kas leukotsüütide valemis-verepildis on muutusi. Läheb küll keeruliseks, aga oluline on, milline on näiteks neutrofiilide (üks osa leukotsüütidest) absoluutarv. Valemit kontrolliti, valem tundub korras olevat. Kui leukotsüütide arv jääb madalaks on perearst kindlasti nõus lapse lastearsti- hematoloogi (verehaiguste arst) konsultatsioonile saatma kas Tallinna Lastehaiglasse või Tartu Lastekliinikusse (dr. Sirje Mikkel tel. 7 319 566)

Parimate soovidega

Heli Grünberg