koorik peas 08.06.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Otsinguga ei saanud ma vastust sõnale "gneiss". Mu lapselapsel on peas kollakas koorik, mis sügeleb (aga võib-olla sügelevad sääsepunnid, ei tea) ja ketendab. Mäletan oma laste ajast, et seda nimetati gneiss, aga ei meenu mis selle vastu aitas. Ega põhjus ei või olla, et pea pesemisel ei kasutata lasteshampooni vaid täiskasvanute oma?
Tänan.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Teie kirjast ei selgu, kui vana on laps. Imikul võib tõesti peanahal olla gneiss e. korplööve. Gneiss tekib sagedamini neil, kellel on tundlik nahk ja eelsoodumus allergiaks. Gneissi korral õlitatakse koorikut enne vannitamist ja vannitamisel püütakse koorik eemaldada. Vahel on gneiss väga tugevalt väljendunud ja sel juhul kasutatakse ka arsti poolt kirjutatud salvi peanaha- lööbe määrimiseks enne vannitamist.
Suurematel lastel võivad visa sügelemise, koorikute ja leemenduse all peidus olla ka sügelised.
Väikelapse juuste pesemiseks peaks kasutama lastele mõeldud shampooni.
Lugupidamisega
Heli Grünberg