13 aastane poeg 04.06.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Mul on mure oma 13 a poja pärast.Küsimusi lausa kolm.
Esiteks on ta viimasel ajal nii vähe sööma hakanud, ütleb et pole isu, samas on ta just kasvueas ja sel ajal olen kuulnud, et nad hakkavad just rohkem sööma.Ta on nii kõhnaks jäänud, kas peaks muretsema sellepärast?
Teiseks avastasin et ta üks rinnanibu on turses-on see loomulik, või ei.
Kolmandaks on tal sündides tekkinud kaitsesüst tuberkuloosi vastu kogu aeg punnis ja punetav.Ta ise ka häbeneb seda ja on tema jaoks häiriv.Kas see on loomulik või ei?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Isutus ei käi puberteedieaga kaasas, sellel peab olema põhjus. Mitte ainult haigused ei muuda isutuks vaid ka muremõtted. Kuna peale isutuse on veel ka kaalukaotus, tuleb kindlasti perearsti vastuvõtule pöörduda. On päris mitu haigust, millega kaasneb isutus ja kaalulangus.
Puberteediealistel poistel on ligi pooltel rinnanäärmete suurenemine puberteedieas e. günekomastia. Viimane taandub ühe-kahe aastaga. Kuna kirjeldusest ei selgu päris hästi, kas on ka valulikkust, on ka turses rinnanääret vaja näidata perearstile.
On ebatavaline, et sünnitusmajas saadud tuberkuloosivastase süsti koht on punetav ja punnis. Jääb sageli küll arm, aga mitte sellisel kujul nagu kirjutate. Ilma ise nägemata, ei saa kindlat otust öelda, kas see on ikka tuberkuloosi süsti koht. Kindlasti on perearst nõus saatma lastearsti konsultatsioonile.
Edu,
Heli Grünberg

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

küsimus

minu 5 ja poole aastane poeg on 110cm ja 20kg.on see normaalne.

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Kaal on kaalukõveral samavanustega võrreldes täiesti keskmine ja pikkus pisut alla keskmise. Seega mõlemad, nii kaal kui pikkus, on hetkel päris normaalsd.
Parimate soovidega
Heli ...

Loe edasi

puugisüst

Käime suviti tihti telkimas. Poeg on praegu 1,8 aastane. Kas teda tohib puukentsefaliidi vastu vaktsineerida? Eelmisel suvel telkisime Lemme rannas ja hommikul leidsin telgi põhjalt puugi. Seda närvipinget, ...

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,

Puugi vastu võib vaktsineerida üle ühe aastasi lapsi. Praegu ongi aeg alustada.
Head tervist soovides
Heli Grünberg

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi