Allergia ja astma 27.05.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Poja on 1a 6k ning sel aastal olnud 2 korda obstruktiivset bronhiiti ning alati kaasneb ka allergianähte nahal. Olen ise tähele pannud, et eelnevalt kipub nahk kuivaks minema, punetama ja ketendama ning varsti on ka nohu ja seejärel bronhiit. Kokku on olnud bronhiite 4. Või on see pigem kokkusattumus, et esmalt on nahapõletik ja kohe ka viirused platsis? Nahatestid on tehtud ja nendega ilmnes piima ja munaallergia. Olen neid toiduaineid ka vältinud, loomi majapidamises pole. Kas on tõenäoline, et poole aastaga(pool aastat tagasi tehti nahatestid) on lisandunud mingi uus allergeen, mis teeb naha koledaks ja sügelevaks? Kas on võimalik, et toiduallergeen esmalt tekitab nahalööbe ja seejärel tekib hiljem bronhiit, mis lõpeb vilina hingamisega? Allergoloogi poolt on poisile pandud ka astma diagnoos. Või on siiski nahapõletik omaette ja astma omaette haigus? Kuidas oleks võimalik ka looduslike ja koduste vahenditega last aidata? Hetkel annan arsti poolt määratud Flixotide`i 2d x 2p. Kardan, et kui aind rohtudega last aidata, siis ta organism ise enam haigusega ei võitlegi ja jäämegi neid eluaeg tarbima.
Ja veel, kas on kuidagi koduste - looduslike vahenditega võimalik ära hoida, et bronhiit ei lõpeks 3-4 päeva pärast haigestumist vilina hingamisega? Olen teinud auru, kui palavikku pole, tärpentini sokke, määrinud seda ka rinnale-seljale, ravimteed - kummel,paiseleht. Proovinud olen ka rinnale mett määrida, aga sellest läks nahk lööbesse. len selliste vahenditega paar korda saavutanud oma eesmärgi,aga see on ka kõik, ikka kipub hingamine vilisema.
Oh, küsimusi oleks palju, aga ootan esialgu neile vastuseid.
Ilusat päikest Teile!

Teid vastuste eest ette tänades Jaanika.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kogu lugu lugedes võin küll vastata, et lapsel on üks ja sama probleem, üks ja seesama haigus-allergia. Imikueas on allergia kõige sagedasemaks väljenduseks nahanähud ja toiduga saadav allergeen. Seejärel lisandub ligi pooltel atoopilise dermatiidi e. nahaallergia nähtudega väikelastel vilistav hingamine e. astma. Looduslikud vahendid aitavad vähe või koguni süvendavad allergiailminguid, sest ka neile võib laps olla allergiline. Meele juba kogesite allergilist reaktsiooni. Tärpentiniaurud võivad hingamisteid koguni ärritada.
Allergiahaige lapsega emal on oluline olla kontaktis last raviva laste pulmonoloogi-allergoloogiga, sest allergia väljendused võivad muutuda ja asjatundlik abi on allergiahaigetele eriti oluline.
Edu,
Heli Grünberg