ikka ja jälle see stafülokokk 25.05.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere, mina olen püsti hädas oma 2,4 aastase pojaga. tema on siis üks nende seast, kes endale tolle vastiku stafülokoki kuskilt hankinud on. tõenäoliselt siis kas minult endalt või sünnitusmajast kaasa toonud. mäletan, et kui olin rase oma esimese lapsega (kes nüüdseks 17) tehti ninast proov ja avastati see mul. tehti seejärel mingi ravi, miks sellist asja enam ette ei võeta?
see selleks, pesamunal on pidevalt furunklid kehal, mida paar korda lausa kirurgi poolt lahti lõigatud. selle tulemusel kardab ta nüüd kõiki arste, ei lase kurku ja vaadata ja karjub nagu ratta peal, kui perearst teda kuulata tahab. veel on meil olnud palju odraivasid ja needki on paaril korral lõppenud tõsise silmapõletikuga (mädasega).silmaarst on siis lausa mädakoopa pidanud avama. võite siis ise ette kujutada, mida mu põnn arstidest arvab. seoses nende mädaste silmadega võeti ka proov ja sealt ma nüüd teangi, et stafülokokk möllab ringi. nii palju tean veel, et üldiselt ei tohiks too bakter nii suuri vaevusi tekitada. lapsele on tehtud ka immunoglobuliini proov ja see olla olnud veidi madalam, kui olema peaks. millest see madalam võib olla? õige toitumisega saab siiski organismi tugevdada, kahjuks ei tee aga 2-3 aastasele mitte mingi valemiga selgeks, et ta peab just seda või teist sööma. no ta seda lihtsalt ei taha ja kõik! mõnedel päevadel nokib kõikidest toidukordadest vaid mõne lusikatäie ja sellega asi piirdub. ei karda ma seda, et ta end nüüd lausa näljutab, aga piisavas koguses toitained ta siiski võib-olla ei saa. sellist näljasteriki ei tehta siiski õnneks mitte nädalate viisi. kasvuga ja kaaluga on siiani kõik korras olnud. oleme teinud ka punase päevakübara kuure, aga minu meelest tekitas see tinktuur veidi allergiat, ka oleme söönud looduslikke vitamiine. gefilise jogurtit püüan talle igapäev anda, viimasel ajal on ta sellest tüdinenud. lõppkokkuvõttes laiutavad arstid käsi ja ei ole ma oma murest priiks saanud. kas mul on lootust, et lapse kasvades muutub ka tema organism tugevamaks? sügisel on lasteaeda minek ja ei kujuta ettegi ,kuidas ta seal kõigi ettejuhtuvate batsillidega hakkama saab.
tervitades anu

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Stafülokoki kandlusega on väga paljud ja ei kurgu kvartsitamine ega mikroobidevastaste vahenditega kurgu peitsimine ei aita ning effekt on lühiaegne. Ja enamusele ei põhjusta stafülokoki kandlus probleeme. Eelkooliealised lapsed ongi infektsioonidele väga vastuvõtlikud, sest nende hingamisteede ja seedetrakti limaskestal on veel vähe kaitsekehi. Eelkooliealine võib põdeda 7-8 nohu-köha tõbe ja 2 kõhulahtisust aastas ja seda loetakse tavapäraseks ning mingit immuunhaigust ei ole. Sage mädainfektsioonide põdemine võib olla kaitsekehade vähesuse/nõrkuse e. immuunsüsteemi haiguse tunnuseks. Sel juhul aga põeb laps korduvalt ja raskelt mädaseid infektsioone ning ei kasva hästi. Immuunsüsteemi haigused on sagedase põdemise põhjuseks väga harva. Nii et enamasti põevad eelkooliealised sageli, kuid väga vähestel on immuunsüsteemi haigus. Punast päevakübarat ei soovitatagi viimaste Saksamaal toimunud uurimuste kohaselt viirushaiguste ärahoidmiseks vaid antakse siis, kui on märgata viirusinfektsiooni esimesi märke.
Kehval söögiisul võib olla mitu põhjust. Näiteks võib põhjuseks olla rohke mahla või morsi või piima joomine toidukordade vahel või maiustuste söömine.
Kui laps on kehva isuga, aga kasvab normaalselt, ei ole muretsemiseks põhjust. Kui laps ei saa maiustusi, mahla-morssi toidukordade vahel ja sööb vähe, tuleks lastearstiga nõu pidada ja selgitada, kas laps saab piisavas koguses toiduenergiat ja mis võiks olla kehva isu põhjus.
Ja viimaks-on loota, et lapse kasvades hakkab ta viirusinfektsioone harvem põdema.
Edu,
Heli Grünberg