laktoositalumatus ja rinnapiim 20.05.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

tere
1)millised on laktoositalumatuse tunnused imikul?
ja kas selleks peavad olema kõik tunnused esindatud?

2)kas on mingit seost ema piima joomise ja rinnapiima tekkimise vahel?
kui piimatooteid enam ei tarbi(vaid kaltsiumitablette), kas siis rinnapiima kvaliteet või kogus muutuvad?

ette tänades helena

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Laktoosi e. piimasuhkru talumatust on imikueas(üli)harva. Ilmingud on kohe pärast seda, kui imik hakkab saama süüa st. piima. Oksendamine, kõhulahtisus ning vedelikudefitsiit ning kaalulangus ja seisundi halvenemine. Hüpolaktaasia e. piimasuhkrut seediva ensüümi vähesus ilmneb tavaliselt esmakordselt nooremas koolieas-kõhulahtisus, gaasivaevused, kõhuvalu eriti siis, kui rõõsk piim menüüs. Mul on tunne ja ka küsimuste järgi võib arvata, et mõtlete ehk piimavalgu talumatust. See on põhiliselt esimese eluaasta laste probleem ja väheneb-kaob teisel eluaastal. Imikul võib olla rohekas roe, vahel isegi lima või koguni veretäppe roojal, gaasivaevused, nahal täppe-löövet või põsed karedad. Ilminguid on veelgi. Kui imik on rinnapiimatoidul, saab ta lehmapiimavalku rinnapiimaga.
2. piima joomise ja rinnapiima vahel ei ole otsest seost leitud. Rinnapiima tekkimise põhiline stimulaator on imemine st. mida rohkem imik rinnast piima imeb, seda rohkem on eeldusi uue tekkeks. Leitud on küll seos, et kui ema tarbib rohkelt piima, siis osadel imikutel on gaasivaevusi rohkem ja ilmneb vahel ka mitmeid lehmapiimavalgu talumatusele/allergiale viiteid imikul.
Ema piimatoodete tarbimisest ei sõltu rinnapiima kvaliteet ja/või kogus.

Veelkord tahaksin avaldada arvamust, et küsimuste sisu järgi tundub, et mõtlesite piimavalgu talumatust, mitte piimasuhkru e. laktoosi talumatust.
Parimate soovidega
Heli Grünberg