1,5-kuusel kõht kinni 03.05.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minu 1,5-kuune rinnapiima saav poeg pole juba 5 päeva kakanud. Alguses kakas iga päev ja viimased kaks nädalat üle päeva. Söön ise korralikult ja endal kõht kinni pole. Imelik kokkusattumus on see, et täpselt 5 päeva tagasi hakkasin lapsele Gefiluse kapsleid andma. Kas see võib sellest olla? Mida ma peaksin nüüd tegema?

Teiseks teeb mulle natuke muret kaitsesüst, mis tehti õlavarrele. See on alles nüüd üles löönud, õigemini on jube kärn selle koha peal. Ei julge lapsele vannigi teha, kärn tuleks ju siis ära. Kas midagi on valesti?

Ette tänades,
Deivi

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kuigi rinnapiimatoidul olev imik roojab enamasti iga toitmiskorra järel, roojab väike osa imikutest harvem ja kui seejuures on roe pehme, ei saa seda kõhukinnisuseks arvata. Kõhukinnisuse korral roojab imik harva, aga ka roe on kõva. Mitmetes uurimustes on leitud, et piimhappebakteri lisamine pigem teeb rooja vedelamaks ja on kõhukinnisuse korral abiks. Nagu ikka, on ka erandeid. Seega ei saa välistada, et piimhappebakter Teie lapsel just kõhukinnisuse teket soodustas. Kui laps roojab harva ja roojamass on tihe-kõva, võiks esialgu anda imikule teelusikaotsatäie puuviljapüreed päevas. Kui muidu rinnapiimatoidul olevat imikut ei ole vaja joota, siis kõhukinnisuse korral võiks imikule lusikast vett anda. Ravimitest võib selles vanuses kõhukinnisusega imikule anda Duphalaci 1/2 teelusikatäit hommikul. Duphalac ei imendu soolest ja ei ole imikule ohtlik.
Õlavarrel olev kärn on tuberkuloosivastase süstiga seotud, mille imik sünnitusmajas sai. See "kärn" võib ligi sentimeetri suurune-kõrgune olla. Sellise reaktsiooni tekkimine on tavaline. See ei sega vannitamist ja ära teda ka ei ole vaja võtta ega kompressitada. Kui ta on palju suurem, punetab, leemendab, võiksite imikut oma perearstile näidata.
Imikute hooldusega seonduvat saate lugeda aadressil www.zone.ee/vastsundinute

Lugupidamisega
Heli Grünberg