lehmapiima valgu talumatus 09.03.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen teile varem kirjutanud ja kurtnud 2,5 kuuse lapse, kes on rinnapiima toidul, roheka roe pärast. Soovitasite piima toidust välja jätta, et kontrollida piimavalgu talumatust. Nädala pärast on nüüd tõesti kaka kollane.
Aga nüüd on mure, et millal tavaliselt see lapsel möödub ja kuidas ise edasi süüa.
Poole aastaseks saamiseni, mil laps võiks edasi saada ainult rinnapiima , on veel kolm kuud. Kas kogu selle aja peangi loobuma täielikult piimatoodetest? Kas laps saab siis kõik vajaliku rinnapiimast? Ja kuidas ise edasi tervislikult toituda, kas peaks nt kaltsiumi võtma hakkama? Ning mis saab lapse pooleaastaseks saamisel?

Lugupidamisega Külli

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Lehmpiimavalgu talumatus on küll sage probleem, kuid õnneks lehmapiimavalgu taluvus/allergia vanusega väheneb. Teisel eluaastal võib vähehaaval piima/piimatooteid "katsetama" hakata. Pooleaastaseks saamisel vajab laps rinnapiima kõrvale lisatoitu, sest eelkõige jääb väheseks rinnapiimas olevast rauast, mineraalainetest. Lisatoitu ei anta mitte enne 4. kuuseks saamist ja mitte hiljem kui 6- kuuselt. Esimeseks lisatoiduks võiks olla näiteks kartulipüree või kui kaaluiive on olnud väikesepoolne võib alustada ka pudrust (nt riisihelbed). Kehtib reegel, et üks uus toit korraga ja 1/2 teelusikatäiest alates, kogus iga päevaga pisut suurendades. Lisatoit antakse lusikast ja enne rinnaga toitmist. Pärast paaripäevast kartulipüree andmist võib lisada näiteks kapsa, siis porgandi. 7. elukuul peaks menüüsse kindlasti tulema liha (kanaliha ja sealiha).
Mis saab siis Teist perioodil, kui peaksite piimatoodete söömist piirama? Kõiepaelt võiks katsetada väikese koguse piimatoodetega nt. võid võiks kasutada või väike kogus juustu. Vahel sõltuvad ilmingud ka ema poolt kasutatud piimatoodete kogusest. Kui või ja juustu kasutamine ema toidus lapsel jällegi rooja rohekaks muudavad, peaks uuesti täiesti piimatoodetest loobuma. See oli ühtlasi ka kinnitus, et lapsel on tõesti lehmapiimavalgu taluvusega probleeme. Aga enne kindlasti katsetage juustu ja võiga ning piimhappebakteri lisandiga keefiriga (Gefilus, Hellus või Biokeefir)või biojogurtiga. Kui selgub, et laps ei talu praegu ikkagi veel üldse lehmapiimavalku ka väikeses koguses, ei jää Teil muud üle kui kasutada kaltsiumi tablette. Nagu eespool öeldud paraneb vanusega lehmapiimavalgu taluvus ja seega mõne kuu pärast võiks jälle katsetada piimatooteid esialgu väheses koguses menüüsse võtmisega.
Säilitage optimistlik meel, see probleem on üks vähestest, mis kindlasti lapse kasvades taandub!
Edu soovides
Heli Grünberg