rohekas kaka 25.02.04 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Praegu 2kuuse tütre (ainult rinnapiima saab) kaka on kord vähem kord rohkem rohekas olnud juba kuu aega. Kohati tundub, et
just õhtuks läheb roe rohekamaks ja vedelaks, kohati on limane.
Muidu on laps rõõmsameelne, vahel harva on gaasivalusid olnud ka, aga need on ka kergesti lahenenud.
Arst ütles, et see võib olla soolestiku nö nõrkusest. Aga murelikuks teeb, et see üle ei lähe.
Kas lapse seedimist aitab ka see kui ema Gefilus toodeid sööb? Kas võib ka allergia olla, kuidas sellest aru saada?

Ette tänades

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,

Kindlasti ei ole Teie toidus rohkelt gaasi või allergiat põhjustavaid toite- apelsini või õunamahla, pähkleid, maitseaineid jt. Roheka rooja üheks põhjuseks võib olla ka lehmapiima valgu talumatus. Püüdke oma toidust välja jätta lehmapiima valk-so piim, juust, kohupiim, loomaliha, keeduvorst. Kui laps ei talu hästi lehmapiima valku, normaliseerub roe umbes nädalaga. Gefiluse tooted sobivad hästi, aga nädalaks tuleks ka keefirist, jogurtist loobuda. Roojast oleks vaja teha ka uuring-koprogramm (põletikurakke?, lima?, neutraalrasva?). Kui pärast lehmapiimavalgu piiranguid nädala pärast effekti ei ole, jätkake piimatoodete kasutamist. Põhjus ei ole siis tõenäoliselt lehmapiima valgus.

Lugupidamisega Heli Grünberg