sinised silmaalused 28.12.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere. Laps 3,5 aastane ja juba nädal aega on tema sisemised silmanurgad sinaka varjundiga.(laps hästi heleda nahaga-see pärilikkus) Kas põhjus võib olla tervisehäire. Kuu aega tagasi tehti kaelal ja lõua all suurenenud lümfisõlmede pärast vereanalüüs ja kõik oli korras. (avastati angiin ja sai AB ravi)(lümfisõlmed siiski suuremad-kaelal oa tera suurune,lõua all veidi suurem, kuid arstisõnul on kõik korras ja see võibki tal nii jääda) Nüüd on lasteaias vaheaeg ja kui varem läks magama kell 09.00 ja ärkas kell seitse, siis nüüd minnakse magama kell 23.00 ja ärgatakse kell 10, kas see võib ka põhjus olla. Samuti on menüü jõulude ajal täis magusat. (Kas peaks andma juurde rauda sisaldavaid toiduaineid) Kas peaks laskma kontrollida et usse pole, või lihtsalt ootama kui laps tavapärase elurütmi tagasi saab, saab veel (Marsimehe)vitamiine ja päevakübara tablette-sai pikk kiri, kuid arvasin et nii on lihtsam vastata Teil.
Teid ette tänades.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Angiiniga kaasnevalt võivad kaela lümfisülmed suureneda ja kui nad on hetkel veel oasuurused ja vereanalüüs korras, ei ole hetkel põhjust muretseda. Kui suureneud lümfisõlmed jäävad püsima ka 2-3 nädala pärast, peaks last uuesti peretohtriga konsulteerima. Vereanalüüs oli korras, seega ei vaja laps tõenäoliselt menüü muutmist. Rauda saab organism hästi just lihast ja enamasti on jõulumenüüs liha palju. Sinaka varjundiga silmanurgad ei tohiks Teie lapsel olla kehvveresusest (aneemiast), see olnuks vereanalüüsist näha.
Kui laps sööb mitmekesist toitu (juurvili-puuvili, liha, piimatooted, teravili), ei vaja ta ka lisaks vitamiine. Päevakübara tablette võib talve- ja ka kevadperioodil anda vaheaegadega- 1,5 kuud päevakübara tablette ja siis paar nädalat vahet. Siis jälle 1,5 kuud päevakübara tablette ja ongi kevad käes.
Kui lapse sinaka varjundiga silmaalused teevad Teile muret, pöörduga 1-2 nädala pärast veelkord perearsti vastuvõtule.
Murede lahenemist soovides
Heli Grünberg