stafülokokk kurgus 16.12.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu laps on 5 kuune. Nende kuude jooksul on tal juba vähemalt 3 korda kurk punane olnud( ilma palavikuta), esimest korda oli umbes 1,5 kuuselt. Oleme seda ravinud saialile-astelpaju õliga, mis on hästi aidanud. Nüüd avastas arst jälle punetuse ning võttis stafülokoki proovi. Tuligi välja, et väga massiivselt pisik levimas. Kuidas oleks kõige tõhusam sellest lahti saada? Kas ainult antibiootikumidega? Kuidas see üldse levima hakkab?
Lapsel oli stafülokokk ka kõhus(3+), millest saime lahti lisatoidu andmisega. Kas nendel mõlemal pisikul on omavahel ka mingi seos? Miks need üldse tekivad? Kas nad võivad edaspidi ka last ohustada?

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Kõigepealt soovitan enam mitte stafülokokki otsida. 1/3 -2/3 imikutest saab (elu)kaaslaseks stafülokoki. Väga paljudel inimestel on stafülokokk ninaneelu ruumis ja enamasti ei saa palavikuta kurgupunetust stafülokoki kaela ajada. Samuti on stafülokokk seedetraktis olemas ja jääb sinna. Stafülokokk võib haiguseilminguid anda ainult esimesel elukuul ja sedagi väga harva. Kui imikul on roojamine sagedam, roe on rohke limaga või koguni verekiududega või kollane vesi, tuleb otsida küll muud põhjust kui stafülokokki. Imiku seedehädade sagedaim põhjus on lehmapiimavalgu talumatus/allergia. Sel juhul võtab imik enamasti hästi kaalus juurde, palavikku ei ole, vahel võib olla ka oksendamist. Põsed võivad olla karedad või on ka nahal löövet, aga ei pruugi olla. Kui laps ei võta hästi kaalus juurde vaatamata sellele, et sööb hästi, tuleks uurida, kas roojas pole ülemäära palju neutraalrasva ja otsida harvemesinevaid seedhäirete ja vähese kaaluiibe põhjusi.
Kui imikul on kurk punane, ei ole aga nohu, palavikku ja köha või kähedat häält-ei ole tal tõenäoliselt kõige sagedamat kurgupunetuse põhjust-viirusinfektsiooni. Viirusinfektsioon nohu, köhaga võib anda ka kollaseid täpikesi kurgukaartele. Kui on kõrge palavik ja kurgus on kollakad täpid-katt, ei ole aga nohu, köha, on tõenäone, et põhjuseks on mikroob ja ainult siis on vaja antibiootikumravi.
Teie lapsel on kurgupunetus ilma palaviku, nohu ja köhata?- siis ei ole vaja üldse ravi. Imikul on kurgukaared roosakad ka siis, kui ta on nutnud.
Üks punase kurgu põhjus on veel-kui imik sageli oksetleb, toidu tagasiheide on sage, on tal tõenäoliselt refluks ehk toidu tagasiheide maost söögitorru. Refluks on imikutel samuti suhteliselt sage ja kaob/väheneb enamasti teiseks elupoolaastaks. Ka oksetlejatel on kurgukaared roosakad.
Niisiis, Teie laps ei vaja antibiootikumravi ja ei ole vaja otsida stafülokokki. Ta on ja jääb. Kui mure jääb, konsulteerige palun last lastearstiga.
Edu!
Heli Grünberg