kui palju võib väikelaps nutta 09.12.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Mind huvitab kui palju võin oma 1,2 aastasel lapsel lasta nutta.Meie probleemiks on magamine ja magama jäämine.Kuni siiani kussutasime oma last abikaasaga nii lapse uinumisel kui ka öistel ärkamistel.Peale seda kui last enam sülest voodisse panna ei õnnestunud,ta lihtsalt ärkas alati üles,otsustasime teda enam mitte kussutada.Nüüd annan lapsele õhtul piima voodis ja kui pudel tühi tulen ära ja panen ukse kinni.No ja siis lähebki suuremaks kisamiseks.Enne kui ta lõplikult magama jääb läheb 30-40 minutit.Siis magab umbes 40-50 minutit ja hakkab jälle karjuma.Enne kui jõuame ise magama minna on tema paar kolm korda üksi kisanud.Hiljem võttame ta oma kaissu ja siis kisa enam ei tule kuigi paar korda ärkab ikkagi.Selline olukord on kestnud varsti kaks kuud.Kas me toimime õigesti.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Esmalt soovitan loobuda uinutamisest piimapudeliga. Puutun selle probleemiga pea iga päev kokku. Esimene häda on see, et piimahambad olles kogu aeg piimasuhkruga kontaktis, kipuvad tasapisi lagunema. Teine probleem, mis tekib, on see, et kui laps saab öösel piima, ei taha ta hästi hommikul süüa ja kui ta ka päeval saab rohkelt piima (so liiteer ja rohkem), kipub ta olema isutu ja võib kuude jooksul kujuneda rauavaegusest tingitud kehvveresus (aneemia). Kolmas suur probleem saab olema lutipudelist võõrutamine. Mida vanemaks ta saab, seda rohkem ta nutab ja nõuab öösel lutipudelit ja seda raskem on Teil öösel võimalust magamiseks saada. Asendage piim veega ja seejärewl katsuge lutipudelist üldse loobuda. Saan aru, et laps magab halvasti ja see on Teid üsna ära väsitanud. Põhjusi võib sellisel rahutusel üsna mitu. Näiteks üks võimalik põhjus võib olla närvisüsteemist lähtuv. Näiteks kui laps tegi sünnil läbi hapnikuvaeguse. Aga see on ainult üks võimalus.
Soovitan Teil pöörduda Tartu Lastekliiniku rahutu lapse keskusse, kus last konsulteerivad neuroloog, lastearst ja kui vaja, siis ka väikelaste psühholoog. Registratuuri telefon on 7319 508. Vaja on saatekirja perearstilt.
Seniks aga, kui Teil vähegi võimalik on, paluge kasvõi üheks ööks appi nt. vanaema, et saaksite pisutki puhata.
Probleemi lahenemist soovides
Heli Grünberg