vaskuliit 09.11.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Lp. Dr. Heli,
minu 7 aastasel pojal diagnoositi 3 nädalat tagasi hemoraagiline (?) vaskuliit. Siiani vaatamata ravile protsess aina süveneb. Haaratud on täies ulatuses käte-ja jalgade liigesed, mis aeg-ajalt üles paistetavad, samuti on täies mahus käed-jalad kaetud verevalumitega,mida pidevalt juurde tuleb, samuti nahaalused verevalumid osaliselt seljal, kõrvadel ning vimati ka munandid paistetasid üles-värvusid lillaks. Samuti pesitseb "protsess" sooltes- pidevad kõhuvalud, väljaheite analüüsis peiteveri ....hetkel veel neerudeni asi jõudnud ei ole...Haiguse tekitaja teadmata (nagu vist ikka sellise tõve puhul) . Raviks (ilmselt klassika sellise "tabamatu" auto-immuunse nihke puhul) hetkel hormoon Prednisoloon ning Claritin. Kulla tohter-äkki on Teil jagada kogemusi selle keerulise tõve võimalikust ravist? Äkki on "Tartu koolkonna " usinatel tohtritel mõni uuem tulemus-kogemus selle tõve leevendamise suhtes?? Äkki on teada mõni "looduslikum" preparaat, mida võiks toetavalt juurde anda (näitesk c-vitamiin vm?) . Kogu südamest juba ette tänades, vägagi murelik ema.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Hemorraagiline vaskuliit kuulub haiguste hulka, mida isereguleeruvaks on arvatud. See tähendab seda, et haigusel on oma kulg vaatamata sellele, kas kasutatakse ravimeid või mitte. Pole ühtki ravimit või ravimeetodit meil ega ka mujal, mis haiguse kiiresti ja lõplikult peataks. Veelgi enam-mitmed uurimused on näidanud, et ravimitest ei ole selle haiguse korral suurt abi. Mõningast abi on saadud hormoonist kui nahalööbe ja liigespõletiku kõrval on ka kõhuvorm.
Mõnda ehk lohutuseks siiski- haigus on enamusel juhtudel healoomuline ja kuigi ligi pooltel kipub haigus lainetama, lõpeb hemorraagiline vaskuliit ühel heal päeval siiski ja laps saab täiesti terveks.
Paranemist soovides
Heli Grünberg