probleemid imiku kakamisega 19.10.03 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Laps on kolmenädalane ja saab sünnist saati ainult rinnapiima. Kui pikk on normaalne vahe kakamiste vahel? Täna on juba kolmas päev, kus laps ainult pissib ja puuksutab, aga ei kaka. Kõht läheb aga iga päevaga aina suuremaks. Eelmise kaka meelitasin välja seebise vatipulgaga. Aga sellist meetodit ei saa ju ometi kogu aeg kasutada. Oleks hea kui saaks seda häda kuidagi mõne loodusliku vahendiga leevendada. Ei tahaks nii väikest last kohe hakata medikamentidega rikkuma.

Arst vastas:

dr Heli Grünberg

Pediaater

TÜ Kliinikumi lastekliinik

Tere,
Ainult rinnapiimatoidul olev imik kakab enamasti iga toitmiskorra järel. Osadel rinnapiimatoidul olevatel imikutel on imendumine aga niivõrd hea, et nad kakavad mitme päeva järel. Tuleks vahet teha, kas siis, kui imik üle mitme päeva roojab, on roojamine valu ja vaevaga ning kaka kõva. Kui see nii on, vajab imik siiski selle vanusgrupi tavapäraseid abivahendeid nt. duphalaci. Viimane on tagasihoidlik kõhukinnisust leevandav ravim ja ei imendu soolest organismi ning ei oma mingeid kahjulikke kõrvalmõjusid. Apteegis on duphalac retseptita. Selles vanuses piisab poolest teelusikatäiest hommikul. Kui kõhukinnisus ei leevendu, kaka on kõva, kõht on suur ja imik ei võta kaalus hästi juurde, vajab laps lastearsti konsultatsiooni. Väga harva, kuid vahel siiski, on ränga kõhukinnisuse põhjuseks mõne sooleosa kaasasündinud häire.
Kaldun aga pigem arvama, et Teie laps kakab küll üle mitme päeva, aga kaka ise on tavaline vedelapoolne. Kui see nii on, siis ei ole põhjust muretseda ja seebipulka kasutada. Kui imik kakab harva ja kaka on vähese massiga vedelapoolne ning imik on rahutuvõitu, võib üks põhjus olla ka rinnapiima vähesus. Imikut tuleks paaril korral enne ja pärast toitmist kaaluda ning veenduda, et söödud piimakogus on piisav (selles vanuses orienteeruvalt 100 ml).
Edu soovides Heli Grünberg