kõrge palavik 15.05.01 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere.

Tunnen muret oma 2,5a poja kõrge palaviku pärast. Tal on palavik püsinud juba neli päeva, keskmine temperatuur on 38,5, aga eile õhtul oli 38,9. Üritan seda alandada paratsetamooli küünaldega, mida võib panna iga nelja tunni tagant. Siis tal palavik natukene alaneb, aga mõne aja pärast on uuesti tagasi.

Kaks nädalat tagasi oli ta samamoodi haige, nädal aeg järjest väga kõrge palavik. Meil käis arst kodus kaks korda ja ei saanudgi aru, mis lapsel viga, soovitas ainult kohe õue minna, kui palavik kadunud. Tunnen just muret sellepärast, et aasta tagasi olid tal arvatavasti kõrge palaviku tagajärjel krambid. Kardan neid uuesti ja kuidas käituda sellise lapsega? Võib-olla peaks talle mingisugused uuringud tegema, miks tal nii tihti ja ilma nähtava põhjuseta järsku kõrge palavik välja lööb? Võib-olla oskate mulle midagi soovitada?

Teid tänades, üks ema.

Arst vastas:

dr Merle Paluste

Pediaater

Tallinna Lastehaigla, Telliskivi Perearstikeskus

Lugupeetud lapsevanem!

Kui laps on haigestunud viirusinfektsiooni võib kõrge palavik püsida kuni 5 päeva. Kuna lapsel on olnud krambid peaksite temperatuuri alandama hakkama enne 38,0. Kasutada võiksite ka viinaga ülehõõrumist ja viinasokke.Sagedase haigestumise põhjuse täpsemaks väljaselgitamiseks peaks, aga tegema täpsemaid uuringuid.Selleks peate pöörduma oma perearsti poole.