Lapsel kõrge ainult ASAT näitaja, mida uurida? 22.04.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Lapsel 24.02 võetud analüüs näitas ASAT kõrgendatud näitu 106 U/l (ALAT oli 26,9 U/l).
Kordusanalüüs 12.04.24 näitas ikka ASAT suuremat väärtust 98 U/l.

Kas peaks küsima lisa uuringuid, mis välistavad südame- ja lihaskahjustusi, kuna sellel viitab ASAT, mis on tunduvalt kõrgem kui ALAT!?
Milliseid uuringuid peaks tegema veel, et välja selgitama ASAT kõrgemat väärtust!?

p.s. Perearst on teinud maksakahjustusega soetud vereanalüüse (mis välistavad maksakahjustusi, ka hepatiiti). Perearst ei ole nõus tegema uuringuid, mis on seotud südamelihasega.

Siiras tänu vastuse eest!

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

ASAT on ebaspetsiifiline marker, 3-aastasel lapsel ilma täiendavate kaebusteta südameuuringute tegemiseks ei ole ta tõesti piisav näidustus.
ASAT võib suureneda ka teatud viirusinfektsioonide põdemise järgselt.
Minu soovitus oleks ASAT uuringut ca 1 kuu pärast taas korrata ja vaadata, kas ta jääb suurenenuks. Väikelastel võib ASAT väärtus olla kõrgem kui täiskasvanul, seega on lapsel ca 2-kordne markeri väärtuse suurenemine, mida ei saa lugeda väga oluliseks suurenemiseks. Aga ajas jälgimine oleks põhjendatud. Vahel kaovad sellised seletamatud laboriuuringute muutused ajas iseenesest ja neid esile kutsunud faktor oli ilmselt juhuslik ja ebaspetsiifiline.

Lugupidamisega
Marge Kütt