ASAT JA ALAT näitajad. Esperal 09.12.16 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere.

Kas Esperal tabletide kasutamine võib viia ALAT JA ASAT näitajad üles?
ALAT 266 ja ASAT 102. Gamma-glutamüüli transferaas 22.
Vanus 40. Hetkel katkestasin tabletide manustamist. Kas võivad näidud ise korda minna kui sellest põhjustatud. Mida võiks asja parandamiseks kasutada.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Esperal on maksa suhtes toksiline ja AST ja ALT suurnemist on kirjeldatud.
Kindlasti tuleb aga välistada, et maksa ensüümide suurenemine ei ole seotud muude põhjustega. Toksilisust suurendab väga oluliselt alkoholi tarvitamine koos ravimitega.
Kui selle võite välistada, siis tuleks kindlasti välistada ka B-ja C-hepatiidi olemasolu, samuti vajadusel teiste võimalike hepatiitide olemasolu.
Alles selle järgselt võib ensüümide taseme suurenemist seostada ainult eperali tablettide toimega maksale.
Soovitan nõu pidada arstiga, kes teile need tabletid soovitas.

Lugupidamisega
Marge Kütt