Püsivalt normist madalam eGFR 23.05.23 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere! Mul on umbes aasta jooksul tehtud kolmes analüüsis eGFR olnud normist madalam (83 kuni 72), viimati 78. Kreatiniin on olnud ainult veidi üle normi.
Kaebusteks on väsimus, iiveldus, aeg-ajalt kõhu- ja rindkerevalud, söögiisu vähenemine. Kehakaal on paar kg langenud viimastel kuudel (jääb normi alumisse ossa siiski).
Leukotsüüdid 3.3.
Miks eGFR normist madalam võiks olla? Neeruhaiguse korral oleks langus ilmselt ühtlasem?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Olete noor inimene ja vanusest kreatiniini suurenemine ja GFR vähenemine tingitud olla ei tohiks. Ma ei tea teie kaasuvaid haigusi. Kindlasti tuleks perearstige nõu pidada, kas muutus on seotud mõne teie kaasuva terviseprobleemiga või mitte. Viimasel juhul peaks näitajat jälgima, korrates analüüsi ca korra kuus. Kui näitajad ajas ei muutu ja kreatiniin suurenema ei kipu, siis pigem on tegemist seletamatu numbrilise näitajaga. Kui aga lisanduvad mingid kaebused ja kreatiniin jätkuvalt suureneb, tuleks arstiga nõu pidada.

Lugupidamisega
Marge Kütt