Crp analüüs 09.08.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,lapsel om väga tugev köha.Käisime perearsti juures ja põletiku näitaja oli 26.Mille peale arst ütles et see on vähe,ootame veel,kui tõuseb siis määrab antibiootikumid.Kas see on normaalne?,või tasub ikka kohe reageerida enne kui asi hullemaks läheb.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Kindlasti on oluline näitaja ka lapse palavik ja üldseisund.
CRP 26 võib esineda nii viirusliku kui bakteriaalse hingamisteede põletiku korral. Esimesel juhul ei ole antibiootikumidest abi, pigem vastupidi. Teisel juhul oleks antibiootikum vajalik.

Otsustada aitab kõige paremini korduv CRP määramine - kui CRP suureneb, köha püsib ja kaasneb palavik ning laps muutub järjest loiumaks, siis tuleks antibiootikume kindlasti kaaluda.
Kui CRP püsib samas suurusjärgus ja on ainult köha, siis pigem võiks olla tegemist viirusega.

Lugupidamisega
Marge Kütt