Synlab “suguhaiguste test veeniverest” tulemused 22.05.22 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere.
Küsimus järgmine: Oli kaitsmata seksuaalvahekord naisterahvaga.
12 päeva hiljem sai esmasest uriiniproovist kontrollitud 4 enamleviva suguhaiguse vastu Tartu meestekliinikumis - tulemused negatiivsed (meestearsti väitel see 12 päeva hiljem on 100% piisav aeg, et haigustekitajaid avastada ).

24 päeva pärast kaitsmata vahekorda sai tehtud synlabis “suguhaiguste test veeniverest” - tulemused negatiivsed

31 päeva pärast kaitsmata seksuaalvahekorda sama analüüs uuesti tehtud synlabis “suguhaiguste test veeniverest” paketina, mille tulemus negatiivne (HIV 1,2 ag+ab ).

Kas 31 päeva on piisav aeg, et peiteperiood oleks möödas ja võib tulemusi usaldada , või oleks vajalik ka HIV RNA uuring teha?
HIV.ee lehe spetsialisti ja synlabi poolt olen saanud vastuse, et 31. päeva möödudes tehtud tulemusi võib usaldada ja ei ole vajalik uut HIV testi teha. Mis oleks teie arvamus ?
Tänaseks on 41 päeva möödas kaitsmata vahekorrast.
Kas ravimite kasutamine pärsib ka veeniverest võetud tulemusi? (Travocort kreem +movalis tablett )

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Kaitmata vahekorra tulemusena võib nakatuda erinevatesse seksuaalsel teel levivatesse infektsioonidesse.
C.trachomatis, N.gonorrhoeae, M.genitalium ja T.vaginalis välistatakse uriini PCR uuringuga ja siin on 12 päeva peiteperioodi ära ootamine piisav.
Lisaks on võimalik nakatuda C-hepatiiti, HIV infektsiooni ja süüfilisse, neid kontrollitakse vereproovist. HIV Ag+Ab on piisava tundlikkusega test, olete seda 2 korda korranud, saan nii aru? Peiteperiood võib aga olla individuaalne. Kui olete väga murelik, siis võib korrata kõnealuseid infektsioone uuesti ca 3 nädala pärast ehk kokku ca 2 kuu pärast peale episoodi. Kui kõik püsib rahulik, peaks igasugune nakatumine olema välistatud.
Muidugi tasub ennast ka jälgida võimalike kaebuste (sügelus, eritis suguteedest, kipitustunne urineerimisel, lööve või haavandid välistel suguelunditel). Viimaste tekkimisel tuleks muidugi pöörduda perearsti või dermatoveneroloogi poole.

Lugupidamisega
Marge Kütt