CA 19-9 veres 29.07.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Mulle tehti veebruaris mitmed vereanalüüsid (pöördusin arsti poole kõhuvalude tõttu), mis olid korras, ainsana oli üle referentsväärtuse CA 19-9, mis oli siis 49.
Tehti ka kõhu UH, günekoloogiline kontroll, mõlemad korrad.
Kaebused on vahepeal ka kadunud ja valusid pole.

Nüüd jõudsin perearsti juurde hoopis külmetusest tingitud probleemidega, vereproovis määrati jälle ka CA 19-9, mis nüüd oli 142. Muud näitajad referentsväärtuse piires.

Kas selline tõus ca poole aasta jooksul on midagi, mis peaks muretsema panema või otsima täiendavaid konsultatsioone?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Kasvajamarker Ca 19-9 ei ole tõesti kasvajaspetsiifiline, ta suureneb ka paljude muude seisundite puhul. Kuna probleemiks olid kõhuvalud esmasel pöördumisel, siis oleks kindlasti mõistlik teha ära kõhuõõne ultraheliuuring ja hinnata pankrease ehk kõhunäärme seisundit. Samuti võib suurendada Ca 19-9 hulka endometrioos ja munasarja tsüstid, seega günekoloogi konsultatsioon võiks olla mõistlik ettevõtmine.
Markerit võiks määrata taas paari kuu pärast.

Kasvajamarker üksi ei ole kindlasti põhjus kasvaja diagnoosimiseks. Kuna teil on see juhuslikult leitud suurenemine, millele põhjust pole vist leitud, siis oleks siin mõistlik jälgida - kui marker ja püsima ja enam ei suurene, siis pole ilmselt muretsemiseks põhjust, sellised ebaspetsiifilised suurenemised on samuti olemas. Aga esmased eespool kirjeldatud uuringud võiksid ikkagi olla tehtud.

Lugupidamisega
Marge Kütt