ASAT JA ALAT tulemused 27.05.21 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,
Eelmisel suvel analüüsiti kilpnäärme talitust ja kõik oli korras. Teistest näitajatest ei rääkinud perearst mule midagi. Hiljuti tuli pereringis juttu ja käisin digiloos neid tulemusi vaatamas ja avastasin, et ALAT on 40 ja ASAT 38, mis on normist kõrgemad. Keegi väitis, et on tegemist maksakahjustusega või tsirroosiga. Kui ulatuslik võib see kahjustus olla nende näitajate põhjal ja kuidas peaksin toimima, Olen netist uurinud, kuid õiget infot ei ole leidnud, hetkel oleks imelik ka perearstile ütlema midagi minna, et miks ta pole midagi öelnud, kui need näitajad ohtlikud on.

murelik

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

ALT ja AST on üsna ebaspetsiifilised näitajad, mis muuhulgas võivad tõesti viidata ka maksakahjustusele.
Teie puhul on tulemused pigem referentspiiri ülemises osas kui normist väljas. On ka võimalus, et sellised ongi teie individuaalsed normaalsed tulemused.
Seega nõustuks perearstiga, et tegelikult võib neid lugeda normaalseks, kuna maksakahjustuse olemasolul oleksid need numbrid oluliselt rohkem muutunud.
Kui olete siiski murelik, võiks näitajaid korrata ca 1 kuu pärast. Kui nad jätkuvalt ei suurene, siis ei ole muretsemiseks põhjust.

Lugupidamisega
Marge Kütt