Bilirubiin 03.01.18 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere!
Aasta tagasi ütles töötervishoiuarst, et mu nahk on kollane ja käskis teha bilirubiini verest. Uriinianalüüsis bilirubiini toona polnud. Tegin nüüd maksapaneeli, bilirubiini on 23 (ref kuni 21). Teised maksanäitajad on korras (vt lisatud faili): ALAT 29 (<=33 U/L) ASAT 23 (<=32 U/L) ALP 52 (35 - 105 U/L) GGT 16 (<=40 U/L) Bilirubiin 23 <=21 µmol/L. Lugesin, et bilirubiini tõusu põhjus võib olla maksakahjustus, aneemia, Gilberti sündroom. Kas nii vähese tõusu puhul on vajalik teha lisauuringud ja kui jah, millised vereanalüüsid tuleb teha (nt lisa maksa näitajad)? Kas vaja on ka maksa ultraheli (nt tuvastamaks kas on rasvmaks)? Kas peab tegema bilirubiini kordusanalüüsi nt kuu aja pärast? Võtsin seenevastast ravimit Flucanozoli 3 kuud, kuid oktoobris katkestasin ravi, kuna tekkis tugev iiveldus keset ööd. Kas bilirubiini tõus võib olla seotud ravimiga ja kas see möödub sel juhul (möödas on juba üle 2 kuu ravimi võtmisest).

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Saan Teie kirjast nii aru, et umbes aasta tagasi oli töötervishoiuarst tuvastanud nahavärvuse muutuse ja siis tegite uriinianalüüsi, kus bilirubiini eritumist uriiniga ei esinenud. Vahepeal pole te selle teemaga arsti poole pöördunud? Vahepeal võtsite 3 kuud Fluconasoli, mis harvadel juhtudel võib põhjustada maksafunktsiooni häiret. Aga naha kollasust märkas ju töötervishoiuarst enne selle ravimi võtmist?

Ma ei ole kindel, kas bilirubiini suurenemist saab seostada Fluconazoliga, kuna maksaensüümide näitajad (ALAT, ASAT, GGT) ei ole suurenenud. Pigem soovitaksin kontrollida krooniliste hepatiitide suhtes (ehk määrata hepatiidi markerid HBsAg, HBc Ab ja HCV Ab). Samuti soovitaksin jälgiga bilirubiini väärtust mõne kuu möödudes.
On olemas ka healoomuline perekondlik hüperbilirubineemia, kuid seda saab diagnoosida siis, kui bilirubiini väärtus on püsivalt suurenenud, ei suurene edasi ajas ja muud põhjused bilirubiini tõusuks on välistatud. Igatahes soovitaksin nõu pidada oma perearstiga, sest lisaks laboriuuringutele võib vaja minna ka muid täiendavaid uuringuid.

Lugupidamisega
Marge Kütt