Hinnang vereanalüüsile -- madal ferritiin 30.11.17 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

Tegin regulaarse vereanalüüsi. Näitudest paistab, et nii ferritiini kui d-vitamiini tase on seekord alla normi. Sooviksin paluda lisahinnangut, kas pildist võiks püstitada hüpoteesi, et ferritiini madalal tasemel võiks olla ka mõni haiguslik lisapõhjus vmt, mida peaks lisaks kaaluma. (Pakuksin muidu, et ilma selleta võiks põhjus ilmselt kaheosaline, millest üks on tugeva jõutreeningu tegemine viimased 10 kuud ning neist kümnest kuust 8 ühes arenguriigis toitumise täisväärtuslikkuse mõttes küsitava dieediga piirkonnas viibimine). Küsin, sest jälgin raua taset toidus muul ajal üsna teadlikult, süües rauda sisaldavaid toite regulaarselt (olles teadlik ka heemse ja mitteheemse raua erinevast omastatavusest ja askorbiinhappega kombineerimisest jmt, sest eelistan taimseid toite) ning kasutades aeg-ajalt täiendavalt ka rauda ja D-vitamiini sisaldavaid toidulisandeid.

HbA1c 5.3 % 4 - 6 %
HbA1c 34.4 mmol/mol 20 - 42 mmol/mol
Glükoos 5.2 mmol/l 4.1 - 6.1 mmol/l
Albumiin 38 g/l 35 - 52 g/l
Kreatiniin 95 µmol/l 59 - 104 µmol/l
Uurea 4.4 mmol/l 1 mmol/l
LDL-kolesterool 2.4 mmol/l 90 ml/min/1,73m2
Hemoglobiin 144 g/l 136 - 163 g/l
Hematokrit 43.2 % 40 - 54 %
Leukotsüüdid 4.7 E9/L 4.5 - 10.4 E9/L
Erütrotsüüdid 5.04 E12/L 4.4 - 5.4 E12/L
MCV 85.7 fl 84 - 98 fl
MCH 28.6 pg 28 - 36 pg
RDW 13.6 % 10 - 15.5 %
Trombotsüüdid 212 E9/L 150 - 450 E9/L
Neutrofiilide suhtarv 52.6 % 40 - 80 %
Eosinofiilide suhtarv 6.4 % 1 - 5 %
Basofiilide suhtarv 0.6 % 0 - 1 %
Monotsüütide suhtarv 9.4 % 1 - 11 %
Lümfotsüütide suhtarv 31.0 % 20 - 45 %
Neutrofiilide arv 2.45 E9/L 1.5 - 6.7 E9/L
Eosinofiilide arv 0.30 E9/L 0.03 - 0.44 E9/L
Basofiilide arv 0.03 E9/L 0 - 0.1 E9/L
Monotsüütide arv 0.44 E9/L 0.2 - 0.8 E9/L
Lümfotsüütide arv 1.45 E9/L 1.3 - 3.6 E9/L
Ferritiin 12.7 µg/l 28 - 370 µg/l
Vitamiin D (25-OH) 50.3 nmol/l > 75 nmol/l
Folaat 39.76 nmol/l > 7.64 nmol/l
Vitamiin B12 aktiivne vorm 97.8 pmol/l > 35 pmol/l

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Vereanalüüsi järgi Teil rauapuudusaneemiat diagnoosida ei saa, kuna nii Hgb, MCV kui MCH on normi piirides, mis näitab, et erütrotsüütide suurus ja hemoglobiini sisaldus on korras.

Ferritiin on madalam tõepoolest ja põhjus võib olla alimentaarne (ehk seotud toitumisega - vähene raua sisaldus toidus), kui kaldute olema taimetoitlane ja samas tegelete aktiivselt spordiga. Kindlasti on sportlastel suurenenud kudede hapnikutarbimine, seega vajab organism rohkem punaliblesid kui mittetreeniv organism.

Seega võib teie probleem olle tingitud eeskätt suurenenud rauavajadusest ja teiselt poolt vähesest rauasisaldusest taimses toidus, seega ainus lahendus ongi perioodiline rauapreparaatide tarbimine. Hetkel näitab madal ferritiin, et võiksite raua võtmist jätkata, rauadepood ei ole täidetud.

Lihaskrambid ei ole rauapuudusega seotud, pigem võiks juurde võtta magneesiumi prepataate. Viimast ei ole suurt mõtet veres määrata, organism hoiab veresisalduse tavaliselt normis, puudus aga tekib kudedes, mida me vereprooviga hästi hinnata ei saa. Seega pole seda näitajat mõtet laboris jälgida, pigem kuulata oma keha ja korduvate lihaskrampide korral proovida magneesiumipreparaate. Kui krambid kaovad, võis põhjuslik seos olemas olla.

Lugupidamisega
Marge Kütt