10a lapsel pea olematu Hgb ja Ferritiini näit 12.06.17 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere,
Laps (10a) põdes 2017a veebruari lõpuks kõhuviirust väga raskel moel. Nädal aega ei söönud ega joonud (kõik tuli oksena välja, kaka oli vedel nagu vesi) Magas enamus ajast, väike palavik. Peale seda oli kaka mitu nädalat helehall. Söögi-isu taastus pika ajaga.
Maikuus hakkas kurtma väsimust ja tahtis päeval magada.
Tehti üldvere analüüs, Hgb ja ferritiin olematu. Võttis 2 nd Ferym lec'i. nüüd Ratefer'i. Korduvanalüüsiga peale 2 nd oli Hgb veelgi alla läinud.
Viimased näidud olid:
Hgb-84
HCT- 27,9%
MVC- 60,4fL
MCH- 18,2pg
MCHC 301 g/L
LY- 3,1 (61,6%)
Peitveri väljaheites negat.
Parasiitide uurig väljaheites negat.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Teie lapsel on ilmselt rauavaegusaneemia. 2 nädalat on liiga lühike aeg rauaravi jaoks. Kuuri tuleks pikendada paari kuuni. Soovitan jälgida ferritiini väärtust ja kliinilise vere analüüsi koos MCV, MCH ja MCHC väärtustega. Rauaravi ajal pole vaja määrata seerumrauda, see ei anna õiget informatsiooni.
Kindlasti on vajalik, et rauaravi juhiks üks arst ja et ravikuuri lõpus oleks nii HgB väärtus, MCV, MCH ning ferritiini väärtused eakohastes referentspiirides.

Lugupidamisega
Marge Kütt