Raseduse ajal HIV test 06.11.14 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

2. novembril sain kaua oodatud kaks triipu, 4. november läksin juba arstile, kes seda kinnitas, samuti andsin veranalüüsid. Täna helistasin, et teada saada, kas kõik on korras, õde luges testi tulemused ette ja muuseas teadas, et HI postiivne. Andnud toru arstile üle, ütles ta, et raseduse ajal võib näidata valepositiivset. Arst küsis ka, kas mul on olnud hepatiiti või tehtud vereülekandeid - hepatiiti olnud ei ole, vereülakandeid ka enda teada mitte (aasta tagasi käisin tsüsti lõikamas, mulle ei öeldud küll, et siis oleks vereülekandeid tehtud) Mul on 4 aastat üks partner, samuti ei ole mul alust kahtlustada, et mees on viiruse toonud, kuid mine sa tea. Kuna ta on hetkel lähetuses, siis ei saa temalt otse küsida ka ja telefonitsi seda ju ka ei küsi. Aasta tagasi enne oppi tehti ka tõenäoliselt HIV test, kõik oli korras. Ma olen šokis lihtsalt. Kas on mõtet kohe üldse uus test teha või peaks ootama? Kui suur on tõenäosus, et raseduse ajal on test valepositiivne?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

HIV testi tehakse 2 etapis: esimene test on skriiningtest. Kui selle tulemused on negatiivsed, siis edasi ei uurita.
Kui esmase skriiningtesti tulemused on üpositiivsed, siis vajab see test kinnitamist spetsiifilisema testiga ja alles pärast selle tulemuse saamist saab interpreteerida tulemust patsiendile.
Seega kui teile anti telefonitsi vastus esmase testi alusel, siis kindlasti tuleks küsida kinnitava testi tulemust.
Kui see on samuti positiivne, siis peaksid järgnema RNA-põhised täienduuringud. Kui see on negatiivne, siis on ilmselt tegemist skriiningtesti valepositiivsusega, mida tõesti võib põhjustada ka raseda tavapärasest erinev immuunstaatus.
Seega kindlasti tuleks tulemust kontrollida ja kinnitada. Kuni pole teada, kas testi tulemused on kinnitunud või mitte, ei saa diagnoosida HIV positiivsust.

Soovin teile head tervist ja turvalist rasedusaega.

Marge Kütt