HIV 06.03.18 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Käisin tegemas HIV testi, helistasin arstile ja arst ütles, et tulemused on korras. Patsiendiportaalis näen, et selle HIV testi referentsväärtus on 0.11. Testi juures on nimi S-HIV1,2 Ag+Ab. Mida see 0.11 tähendab? Günekoloogi juures käisin, kui olin alapalavikus, kas see võis rolli mängida?

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Tegemist on labori probleemiga, kes ei ole tulemust korrektselt ära interpreteerinud. Tegelikult saab HIV testi tulemus olla kas positiivne (sellisel juhul kinnitatakse test mitme erineva meetodiga referentslaboris) või negatiivne. Kummalgi juhul ei peaks tellivale arstile edastama mingit numbrit, kuna see number on mõeldud laborile, et eristada positiivset ja negatiivset tulemust. Numbril ei ole seost infektsiooni enda ega patsiendi tervisliku seisundiga.

Antud number on meetodipõhine ja ma ei tea täpselt, millises laboris test tehti ja millist meetodit nad kasutavad. Meie labori meetodi järgi oleks selline number kindlasti negatiivse testi tunnus.
Ma eeldan, et see tulemus peaks olema negatiivne igas laboris ja iga meetodiga. Liiatigi oleks positiivse või kahtlase tulemuse korral teiega ühendust võetud ja test saadetud kinnitamiseks referentslaborisse. Samuti ütles teile raviasutuse õde, et testi tulemus on negatiivne.
Kehatemperatuur testi tegemise ajal ei mõjuta testi tulemust.

Loodan, et mul õnnestus teid rahustada ja selgitada, kust number võetud oli. Kuid labori jaoks oleks korrektne käituda nii, et arstile ja patsiendile edastatakse vastus ka positiivne või negatiivne, mitte ebamäärane ja segadust tekitav number.

Lugupidamisega
Marge Kütt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Laborimeditsiin

HIV

Tere
Kas tavalises vereproovis toimub mingeid muutusi, kui ollakse HIV positiivne.

Vastas dr Jüri Laasik

Tere,

Muutused hakkavad tekkima siis, kui HIV-kandlus muutub AIDS-i haiguseks.

Lugupidamisega

Jüri Laasik

Loe edasi

Hiv RNA analüüs

Kui täpne on HIV RNA analüüs ehk siis haiguse enda määramine verest. Kirjandus soovitab oodata 3 nädalat peale võimalikku nakatumist. Kui suur on vale positiivsete/negatiivsete vastuste %.

Vastas dr Jüri Laasik

Tere,
HIV viiruse määramine RNA meetodil saab võimalikuks paar päeva (maksimum 1nädal) peale nakatumist ja on väga kõrge tundlikkusega. Valepositiivsete/negatiivsete vastuste % sõltub konkreetselt ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: