Mida näitab reumatoidfaktor? 17.01.24 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere.
Tahti vereproov ja seal on RF 56kIU/L. Muud näitajad on korras. Oma arstilt ma vastust ei saanud. Miks see on mul 4 korda kõrgem lubatust?
Probleemiks tugevad alaselja valud seistes, kõndides ja magades. Aegajalt ka istudes. Reimatoloog probleemi ei näe. Reumatoloogile ei ole saanud, perearst tegi e-konsultatsiooni.

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Alaseljavalu on sage probleem ja enamasti ei ole tegemist reumatoidartriidiga. Reumatoidartriidi puhul on kaebusteks eeskätt väikeste liigeste valulikkus.
RF on ebaspetsiifiline reumatoidartriidi marker, see võib suureneda ka erinevate infektsioonide jm põletike puhul.
Enamasti soovitatakse alaseljavalude korral füsioteraapiat ja võimlemist. Kindlasti tuleks välistamiseks ära oodata reumatoloogi konsultatsioon, kuid seljavalu põhjus ei pruugi olla reumatoloogiline.

Lugupidamisega
Marge Kütt