HIV RNA test 13.10.12 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Mul on segadus seoses hiv RNA tegemise ajaga. Olen lugenud internetist, et mõni arst ütleb, et enne 3.nädalat pärast kahtlast vahekorda pole mõtet antud testi teha. Ise käisin 8.päeval pärast kahtlast vahekorda infektsionisti vastuvõtul, soovisin saada 'saatekirja' hiv RNA määramiseks, et lasta see test siis umbes nädala pärast ära teha. Infektsionist saatis mind aga samal päeval juba verd andma, labor pidi hakkama seda järgmisel päeval analüüsima (ehk 9.päevale pärast kahtlast vahekorda). Ootasin siis hirmuga vastust, see osutus negatiivseks. Kui kiiresti siis on ikka mõtet seda testi teha? Antud arst on oma alal üsna tunnustatud, aga mulle tundus veider, et tema lasi selle testi nii vara teha, hinges ka kripeldab selletõttu pisut. Lisaks kutsus ta kuu aja pärast kordusanalüüsile. Miks? Kas see test ei ole nii usaldusväärne?

Vastuseid oodates
Murelik tüdruk

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

HIV nakkuse puhul muutub viiruse RNA veres määratavaks keskmiselt 10.päeval peale nakatumist. Samas on see sama individuaalne kui kõik muu meditsiinis: mõnel nakatunul võib RNA muutuda mätratavaks varem ja mõnel hiljem.

HIV nakkuse puhul on diagnostiline siiski seerumis antikehade teke, sel põhjusel just kutsuski infektsionist teid tagasi teste tegema. Ta oleks kutsunud teid tagasi nii positiivse kui negatiivse HIV RNA PCR tulemuse korral.

HIV RNA on tõesti kõige varasem võimalus diagnoosida võimalikku nakatumist, kuid tulemus ei ole 100%-line. Tuleb ette nii valepositiivset kui -negatiivset tulemust.

Teie puhul võib tõesti proov olla võetud veidi vara. On arusaadav, et oma tervise pärast muretsev inimene soovib midagi üliruttu ette võtta, aga sellises olukorras oleks õigem testida partnerit: kui tema oli HIV positiivne, tuleb kaaluda koos arstiga vajadust alustada profülaktilist ravi. Kui partner on negatiivne, pole põhjust üldse muretseda.
Kui partnerit testida pole võimalik, tuleb ikkagi ära oodata ca 3. nädalat, antikehad muutuvad nakatumise korral positiivseks alates 16. päevast (ehk siis mõnel ka veidi hiljem). HIV RNA PCR uuringuga ei võida seega eriti palju aega.

Loodan koos teiega, et te pole nakatunud ja kordusuuring saab samuti olema negetiivne. Kuid isegi siis, kui see nii ei ole, siis pole te midagi valesti teinud ja varane diagnoos on endiselt võimalik. Ka ravitulemused on tänapäeval oluliselt paremad kui minevikus.

Kõike head soovides,
Marge Kütt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Laborimeditsiin

HIV RNA QN test

Tere,

Kui täpne on HIV RNA QN test HIV viiruse määramisel? Test sai tehtud Synlab laboris 10 päeva peale kahtlast kontakti. Praegu oli testi tulemus negatiivne.

Tänades

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Kõikide laboriuuringute osas on teoreetiline võimalus nii valepositiivseks kui valenegatiivseks tulemusekś.
Seega tõsise kahtluse olemasolul võik alati kaaluda test korduvat teostamist ...

Loe edasi

Hiv test

Olin nüüdseks üle 6 kuu tagasi võõra inimesega seksuaalses vahekorras. Kogu vahekord oli äärmiselt lühike ja mäletan, et kasutasin kaitsevahendit. Kuna olin tarbinud alkoholi, siis olen tundnud pikka aega ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Lugupeetud patsient

Teie mure on muidugi õigustatud. Saan aru, et olete korranud HIV testi 4 korral 2 eri laboris. Mõlemad laborid on usaldusväärsed je korduv negatiivne tulemus peaks andma ...

Loe edasi

Raseduse ajal HIV test

2. novembril sain kaua oodatud kaks triipu, 4. november läksin juba arstile, kes seda kinnitas, samuti andsin veranalüüsid. Täna helistasin, et teada saada, kas kõik on korras, õde luges testi tulemused ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

HIV testi tehakse 2 etapis: esimene test on skriiningtest. Kui selle tulemused on negatiivsed, siis edasi ei uurita.
Kui esmase skriiningtesti tulemused on üpositiivsed, siis vajab ...

Loe edasi

Hiv RNA analüüs

Kui täpne on HIV RNA analüüs ehk siis haiguse enda määramine verest. Kirjandus soovitab oodata 3 nädalat peale võimalikku nakatumist. Kui suur on vale positiivsete/negatiivsete vastuste %.

Vastas dr Jüri Laasik

Tere,
HIV viiruse määramine RNA meetodil saab võimalikuks paar päeva (maksimum 1nädal) peale nakatumist ja on väga kõrge tundlikkusega. Valepositiivsete/negatiivsete vastuste % sõltub konkreetselt ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi

Ei saanud vastust? Küsi arstilt: