Kreatiini kinaas lubatust kõrgem 30.05.14 / Laborimeditsiin

Külastaja küsib:

Tere

Tegin tervisesportlase vereanalüüsi ja kõik oli normi piires välja arvatud kreatiini kinaas, mis oli 326 U/l (norm väiksem kui 192).
Kas peaksin muretsema ja pöörduma mõne arsti vastuvõtule või tegema mingeid lisauuringuid?
Trenni pole regulaarselt teinud ligi 6 kuud (varem tegin body pumpi, spinningut, jõusaal). Vereproovi läksin andma, kuna peale trenni ei tunne ennast hästi, on nõrkus. Samas on soov trenni teha. Kas kaebus võib olla seotud kreatiini kinaasi tõusuga? Ferritiin oli ka piiri peal 11,2 (norm 10-150).

Arst vastas:

Marge Kütt

dr Marge Kütt

Laborimeditsiini arst

Põhja-Eesti Regionaalhaigla

Tere

Kreatiniini kinaasi suurenemine on enamasti seotuid sellega, et see valk vabaneb vöötlihastest, mis tavaolukorras tekib suurenenud lihaste pingutusest. Seega näiteks pärast korralikku treeningut võib see olla suurenenud. Seega seda üksinda patoloogiaks pidada ei saa. Te kirjutasite, et tegite varem regulaarselt trenni, aga nüüd mitte. Samas loen kirjast välja, et väiksema regulaarsusega treeninguid ikka sooritate. Just ühekordne lihasti pingutus vähem treenitud organismile võib põhjustada CK suurenemist.

Keerukam on vastata küsimusele, mis põhjustab treenijärgset halba enesetunnet. Kuna feritiin on alumise piiri lähedal, siis tuleks üle vaadata teie hematoloogilise uuringu tulemus, et välistada rauavaegusaneemiat.Madal ferritiini väärtus näitab, et teie rauadepood on tühjad. Võib oola tingitud nii toitumisest (taimetoit) kui ka suurenenud rauakaost (nauistel kõige sagedasem põhjus vererohked menstruatsioonid.

Kokkuvõttes soovitaks teha paari nädala pärast uuesti hematoloogiline uuring ja korrata CK uuringut, soovitav seda teha mitte trennile järgneval päeval. Kui CK tõus püsib, väsimus samuti ilma aneemiata ja lisandub lihasvalu või lihasnõrkus, on soovitav pöörduda perearsti poole.

Lugupidamisega
Marge Kütt

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Laborimeditsiin

Tervisesportlase vereanalüüs

Tere! Lasin teha tervisesportlase vereanalüüsid (lisatud failis) ning oleksin tänulik, kui annaksite tulemustele hinnangu ning soovitused, millele peaks edaspidi tähelepanu pöörama.

Tulemustest ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Tõesti, CK on enamasti pärit vöötlihastest ja vähene hulga suurenemine nagu teil viitab pigem pingutusele kui lihaskahjustusele. Kui teete kordusanalüüse, siis võiks korrata CK ja AST ...

Loe edasi

Vereanalüüsi tulemused

Tere

Olen 30 aastane mees, kaal: 82 kg, mittesuitsetaja.

Oleksin tänulik kui vaataksite üle ja annaksite hinnagu järgmiste vereanalüüsi näitajate osas:

Hemoglobiin ...

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Teie uuringuvastused on referentspiirides ehk vastavad ootuspärastele tulemustele. Kontrollitud on kliiniliste verd, puuduvad aneemiua ja põletiku tunnused. Neerufunktsioon normis. Kolesterool ...

Loe edasi

Aastasel lapsel kreatiin kinaasi kõrgenemine veres

Tere
Kas vastab tõele, et peale füüsilist pingutust võib olla kreatiin kinaas kõrgeneud? Kui jah siis kas ka tugev nutmine vereproovi võtmise ajal võib seda põhjustada? Aastasel lapsel leiti see ...

Vastas dr Jüri Laasik

Tere,
Väikelapse jaoks on nutmine piisavalt suur pingutus, et kreatiini kinaas võiks tõusta. Siin tuleks aga arvestada, et selline pingutus peaks toimuma ikkagi arvestatava ajavahemiku jooksul, hetkeline ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi