Õhupuudus ja raske hingata 12.06.13 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!
10-aastaselt diagnoositi mul (allergiline)astma. Praegu on mul astma täielikult kontrolli all, ravimeid kasutama ei pea, hingamisega probleeme ei ole, kuna väldin kohti, kus allergeenid võiksid astma esile kutsuda (kopitus, hallitus, vanad puumajad jms). Varasemast ajast tean, et mõnes (negatiivselt) üliemotsionaalses olukorras võib tekkida väike õhupuudus (tüli, väga raske eksam, nt vanaema surmateade jms). Kuna selliseid hetki on väga, väga vähe, siis ei pea ma antud õhupuudust märkimisvääriliseks. Nüüd aga on viimane peaaegu aasta olnud mulle mu elus üldiselt väga raske. Väikese lapse kõrvalt tööle tagasiminek, lähedase inimese surm, elukoha vahetus. Lisaks siiski veel suhteliselt hakitud unega ööd pisikese lapsega. Tuleb tunnistada, et kodus ei ole õhk kõike „puhtam“ – tülisid ei ole, kuid väga erinevate inimeste ühe katuse all elamine, paneb ennast paljus tagasi hoidma. Viimasel ajal (kuskil paar kuud) olen hakanud õhtuti kodus järjes enam ja enam õhupuudust tundma. Hingan ha hingan sügavalt sisse, kuid „ei saa lõpuni hingata“, haigutamine ei aita. Köhatan. Ja rinnus oleks justkui telliskivi. Öö magan ära, hommikul on korras ja kerge. Tööl on üldiselt väga meeldiv kollektiiv ning tööl õhupuudust ei teki. Küll aga hakkasin ma panema tähele, et kui on kiirem või veidi stressirohkem hetk, siis on ka tööl õhupuudus ja raske hingata. Saan aru, et tegu on ilmselt närvidest tingitud hingamisraskusega. Kuid kuidas käituda edasi? Töölt ära ei tule. Praegusest elukohast enne järgmist suve samuti ära kolida ei saa. Aga on näha, et mu hingamistakistus on paari nädala jooksul aga süvenenud.
Aitäh!

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Edasi tuleks käituda nii: kõigepealt peaks siiski tegema hingamise funfktsionaalsed uuringud, et veenduda, kas takistust bronhides on või ei ole. Tegelikult on nii, et väga väikest takistust hingamisteedes inimene ise ei tunnegi ja seetõttu otsustabki, et astma on kontrolli all, mis aga ei pruugi nii olla. Pöörduge oma arsti juurde. Enne küll ärge tehke järeldust, et hingamishäired pingest ja stressist tingitud on, kuna põete astmat, mis oma olemuselt on siiski valdavalt krooniline haigus, mis teatud tingimuste ja faktorite mõjul võib end tunda anda. Seda enam, et olete spirogrammi teinud nii ammu aega tagasi.