Kopsuväline tuberkuloos? 27.08.10 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere. Olen viimased kolm aastat hädas "reumaatiliste sümptomitega". Oluliselt on haaratud kogu selgroog (valulikkus painutustel, kangus), tekkinud diskopaatia c4/5 ja c5/6 ning L4/5ja L5/s1. Suvel on tekkinud lisaks selgroost kiirguvad impulssvalud küljele ja vahel vasaku rinna alla, samuti vasakusse kõrva. Lisaks haaratud näpuliigesed, puusaliigesed, nimmeliigesed. Krooniline väsimus ja hooajati tekkivad hingeldushood. Olen põdenud puukborrelioosi ja selle vastu ravi saanud. Sel kevadel bor. näit näitas aktiivset IgM (47) ja negatiivset IgG-d. Infektsionist arvas, et tegu ei ole enam borrelioosiga, vaid mõne ristreaktsiooni andva haigusega. Nüüd kordasin analüüse, sama seis- käinud olen mitme infektsionisti, reumatoloogi, neuroloogi juures. Ravimiseks haigust ei leita. Tervis aga tasapisi aina halveneb, selline tunne, et varsti on selgroost ainult varemed. Küsimused: kas puukborrelioosi näitu võib mõjutada kopsuväline tuberkuloos-anda ristreaktsioonina püsiva aktiivsuse; kas eelpool toodud kulg võiks olla ka luu ja liigese tuberkuloos ja juhul kui võib, kas aeglane areng (3a.) on iseloomulik; kas alati luu ja liigese tuberkuloosi korral on näha leide röntgenis-kompuutris, kuidas seda haigust tuvastatakse? Ette tänades.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Kopsuvälist tuberkuloosi esineb harva, ehk 10% kõigist tuberkuloosi juhtudest. Tuberkuloosi puhul on tavaliselt alati näha radioloogiline muutus, kopsuvälise puhul on seda lihtsalt raskem üles leida ja see eeldab mitmete spetsialistide head koostööd. Tuberkuloosi diagnoosimiseks on vajalik tekitaja samastamine, mis kopsuvälise vormi puhul on mõnevõrra keerukam. Kopsutuberkuloosi ja borrelioosi suhete kohta ei oska ma midagi öelda. Arvan, et teil esineb siiski sagedaseim haigus nn. seljavalu, mille korral võiksite veelkord nõu ja abi küsida neuroloogidelt