Soovin kopsu-uuringu lahtiseletamist 27.12.10 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Kuna olen nooruses olnud kopsutuberkuloosis, siis käin ennast regulaarselt röntgenis kontrollimas. Eelmisel sügisel lasin teha uuringud:
Kopsud ja mediastiinum HiRes 6058
Kopsud ja mediastiinum kontrastainega 6122
LEID:
Parema kopsu ülasagaras S2 tsüstid d-ga 8 mm;lisaks ülasagaras mõned tihenemis-lubikolded; üksik lubikolle S6 ja S4/8 suure interloobiumiga piirnevalt d-ga 6mm. Vasak kops koldeleiuta. Mõlema kopsu basaalsetes dorsaalsetes osades kopsujoonise tihenemist-hüpostaasist. Trahhea,bronhivalendikud vabad. Mediastiinumis ega hiilustes patoloogiliselt suurenenud lümfisõlmi, lisamasse ei ole. Üksikud lubistunud lümfisõlmed paremas hiiluses ja subkarinaarsel. Pleuraõõntes vedelikku ei ole.
ARVAMUS: paremas kopsus tõenäoliselt tbc järgsed muutused (tagasihoidlikud)

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Tegu on tõepoolet tagasihoidlike tuberkuloosi põdemise järgsete muutustega kopsude kompuutertomograafilisel uuringul: paremas kopsus teises segmendis on väiksed tühikud e. tsüstid, 6., 4., 8.-ndas segmendis väiksed lubitihedad kolded; kopsuväratis ja hingetoru bronhideks hargnemise piirkonnas ka üksikud lubistunud lümfisõlmed, mis on ka tuberkuloosi põdemise järgsed muutused. Lubikolded ei kao kunagi. Hoopis olulisem vanade muutuste lahtiseletamisest on radioloogiliste leidude dünaamika võrdlemine. Näiteks: kas need vanad muutused erinevatel aegadel tehtud filmidel püsivad muutumatutena. See on vajalik selleks, et välistada uute värskete muutuste diagnoosimist mistahes muudel põhjustel. Kopsujoonise tihenemist- hüpostaasi ei oska täpselt põhjendada, võib see esineda südemehaigusega seonduvalt või olla eaga kaasasolev muutus; ei viita see eraldi mingile haigusele.
Meeldivat aastavahetust ja head uut aastat!
Hille Lill