Äge vasakpoolne kopsupõletik 27.10.05 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere,

olen väga murelik ning loodan, et leiate oma kiire töö kõrvalt mõned minutid, et vastata mõnele mu küsimusele. Nimelt avastati 2 nädalat tagasi röntgenis, et mul on vasakpoolne kopsupõöetik. Enne seda olin juba nädal haige ja arst määras mulle 5 päeva Ospamoxi, mis ei aidanud ning halb enesetunne ja palavik kestis. Siis sõin 7 päeva Klacidit (500mg päevas) ja see aitas. Pärast seda kuuri sõin 5 päeva Dalacili, mis nüüd täna lõppes. Palavikku enam ei ole, köhin ikka, kuid oluliselt vähem ning köha hakkaks nagu lahtisemaks minema. Minul aga on muremõtted: nimelt, kas see on normaalne, et kohati hingates on mul nagu plõksud kopsus ja korin, mis ära kaob, kui köhatan? Kas see on röga? Kaua ma peaksin veel sinepiplaastreid kasutama? Kas on väga tõenäoline, et haigus võiks ka kohe korduda või paremasse kopsu lüüa? Millal ma tohiks nn tavaellu tagasi minna? Hetkel olen kodune, olen käinud poes ja max 10 min väljas.Ning kas see on normaalne, et kohe pärast ravimite lõppu ma ei ole veel energiline ning ei tunne end veel täitsa tervelt? Taastumine võtab vist päris palju aega? Olen ka psühholoogiliselt hirmul, et äkki nüüd jälle tuleb tagasi ja olen taaskord kuu aega haige jne. Kas see oleks lubatud, kui ma paar korda nädalas oleksin kontoritööl, st soojalt riides, ei liigu õues? See vast pole ohtlik? Lamamisreziimi ei saa lubada, kuna kodus on kasvamas pisike 1,4a pojake, kes nõuab oma tähelepanu.

Vabandan, et tuli nii pikk kiri, kuid loodan siiski südamest, et leiate aega mulle vastata.

Ette tänades ja lugupidades,

Liis

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Tere Liis,
Olete paranemas, mida näitab see, et enam palavikku ei ole ja köha on vähenenud. Kuna plõksud ja korin köhatades kaovad, siis ka selle pärast ei maksa muretseda. On väga vähe tõenäoline, et haigus võiks noorel ja varem tervel normaalse immuunsusega inimesel kohe korduda. Tavaellu võite tagasi pöörduda siis, kui haigus on paranemisjärgus, mida see ka teie kirjelduse kohaselt on. Radioloogilise leiu kadumine röntgenfilmil võib võtta mõnevõrra kauem aega. See on täiesti normaalne, et te ei tunne kohe peale ravi lõppu endist energiat, olen ikka haigele öelnud, et taastumisperiood võtab aega sama kaua kui haigus ise. Võite minna kontoritööle ja õues liikuda. Maksimaalset füüsilist koormust ei maksa rakendada, sest seda te lihtsalt veel ei jõua.
Head lõplikku paranemist!
H. Lill