astma 27.01.04 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Minul diagnoositi astma 7 aastat tagasi 4o-aastaselt. Tegelikku põhjust
ma ei teagi. Tean ainult seda, mis mulle eriti halvasti mõjuvad - need on
niiskus, eriti külm ilm, füüsiline pingutus, suits ja ving ja toidust kiivi.Viimane
tekitab kurgus kihelemistunde. Teised mõjuvad otseselt hingamisele.
Tean ka seda. mis mulle hästi mõjub - kuiv ja soe õhk.
Paar aastat tagasi käisin Lõuna-Hispaanias ja tundsin end märgatavalt pare-
mini. Bronhilõõgastit pidin ainult alguses tarvitama. Füüsiline pingutus ei
mõjunud üldse. Tagant järele tundub endale ka uskumatu.
Minu küsimus - Kas kliima muutus aitab astmast täielikult paraneda?
Pärast astmahoogu tuleb mulle ikka ja jälle Hispaania meelde.
Paar inimest on mulle öeldud (mitte minu jutu mõjul ja üks neist oli ise arst) ,
et lõunas võid isegi terveks saada, meie kliimas aga kindlasti mitte.
Olen viimasel ajal kaalunud isegi tööle minekut kuiva kliimaga maale, aga
siis hakkan kahtlema, et siia tagasi tulles reageerib organism nii nagu enne.
Mis oleks Teie seisukoht?

Hanna

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Vahemere kliima on haigusele tõesti soodne. Kindlasti on sümptoome vähem. Kuna astma oma olemuselt on krooniline hingamisteede põletikuline haigus, siis arvan, et kliima muutus haigust siiski täielikult ei likvideeri, sest näiteks üks sagedasemaid astmat vallandavaid faktoreid on viirusinfektsioon, isegi tavaline nohu, lisaks neile faktoritele, mida Te küsimuses juba loetlenud olete. Arvan, et Hispaania soodne kliima ei suuda likvideerida siiski kõiki vallandavaid faktoreid ja ravimid on ikka vajalikud. Minu arvates on meie kliimas ka võimalik oma astma kontrolli all hoida, kui ravi on adekvaatne ja haige tunneb oma haigust.