värske astma diagnoos? 23.05.07 / Kopsuhaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 35 aastane naine.
Täna diagnoosis pulmonoloog mulle peale teise hingamistesti tegemist Astma bronhiale inf.-allerg. Esimese testi tulemused astmat ei näidanud, teisega aga näitasid. Kerged astma kahtlused algasid mul peale tavel raskelt ja pikalt põetud (2 kuud) rasket viiruslikku köha. Astma-laadseid kaebusi endal sisuliselt pole, ehk ainult väga vähe ajab vahest köhima kuiva õhuga ruumi sattudes. Allergeene ei leitud.

Kas nüüd peab harjuma mõttega, et mul on astma kogu eluks, mida peab aastakümneid pidevalt ravima või on lootust, et ilmselt viiruse tagajärjel tüsistusena saadud kergest astmast (1. aste) on võimalik pärast mõningast ravi vabaneda?

Kas soovitate enne aktiivse hormoonravi alustamist ( 2 x päevas) teha veel igaks juhuks hingamisteste?

Vastuse eest ette tänades.

Arst vastas:

Hille Lill

dr Hille Lill

Pulmonoloog

TÜK Kopsukliinik

Oma olemuselt on astma krooniline haigus, mille vallandavateks faktoriteks on erinevad allergeenid või viirusinfektsioonid või pingutus jne. Astma kaebustena võibki esineda ainult köha, õhupuudushoogusid ei pea olema ja hingamise funktsionaalsed näitajad ei pea muutuma. Astma on haigus, mida on ravimitega võimalik hoida täielikult kontrolli all. Kui haigus on korrektselt diagnoositud, siis enne hormoonravi alustamist eraldi teste pole vaja teha.